Playstation 4 Slim ve Pro Modelleri Geliyor

Zafer Babal 27.09.2016

Oyun konsolları arasında en büyük kullanıcı kitlesine sahip olan Sony, bakalım yenilenmiş Playstation 4’ler ile beklediği ilgiyi görebilecek mi?

Sony tarafından Eylül ayında düzenlenen Playstation Meeting ile firmanın PS4 ailesine yeni katılacak üyeleri gün yüzüne çıkmış oldu. Gerçi daha önceleri Playstation 4 Neo ismiyle anılan konsolun “Neo”su “Pro” olarak güncellenmiş gözüküyor. Yurt dışı fiyatı 400 dolar olarak belirlenen Pro versiyonunun 10 Kasım 2016 itibariyle, yani yıl bitmeden oyuncularla buluşturulması planlanıyor.

Playstation 4 Slim ve Pro Modelleri Geliyor

Playstation 4, Slim ve Pro’nun arasındaki farklar neler?

Öncelikle 2013 yılında piyasaya sürülen PS4 ile PS4 Slim arasında donanım olarak bir fark yok. Slim modeli 165w enerji tüketimi ile gelirken ilk seri PS4’lerde bu oran 250w seviyesindeydi. Ayrıca adından anlayabileceğimiz üzere Slim modeli boyut itibariyle dörtte bir oranında daha ince. Optik çıkış da maalesef Playstation 4 Slim modelinde mevcut değil.

Gelelim Playstation 4 Pro’nun farklarına. Donanım itibariyle en büyük fark, geliştirilmiş grafik kalitesinde kendini gösteriyor. GPU oranı bir önceki versiyonda 1,82 TFLOP iken Pro versiyonu ile 4,2 TFLOP değerini yakalıyor. 4K çözünürlük desteğinin sunulabilmesi için bu yükseltme keyfi bir durumdan ziyade bir zorunluluktu zaten. Ayrıca HDMI 2.0 versiyonu, 4K oyun deneyimi, HDR desteği ve Bluetooth 4.0 uyumu da Playstation 4 Pro ile gelen diğer özellikler.

Bu saydıklarımızın dışında sanal gerçeklik gözlüğü uyumlu oyunlar için de PS 4 Pro’nun daha iyi bir platform olacağı dile getiriliyor. Oyun kontrolcüsü Dualshock cihazları ile ilgili de birkaç ufak görsel yenilik düşünülüyor.

Playstation 4 Slim ve Pro Modelleri Geliyor

Blueray’de 4K desteği yok

Bildiğimiz üzere Playstation 4’ün en önemli özelliklerinden bir tanesi de Blueray diskleri oynatma imkanımızın olması. PS 4’te oyun boyutlarının ortalama 30 - 40 GB’lara çıktığı düşünüldüğünde bu çok da şaşırtıcı bir durum değil. Sony’nin bu açıklamaları arasında 4K desteğini blueray diskler için de getirmesi bekleniliyordu. Lakin yüksek çözünürlükte film izlemeyi sevenler için PS 4 Pro maalesef beklenileni yerine getirmemiş oldu.

Playstation 4 Slim ve Pro Modelleri Geliyor

Eğer 4K destekli bir televizyonunuz yoksa Playstation 4 Pro almak çok büyük bir kayıp olmayacak. Bunun bir nedeni de PS4 oyunları ile PS4 Pro oyunlarının iki cihazda da oynanabilir olması. Elbette donanım geliştirmeleri daha stabil ve yüksek FPS değerleri getirecektir ama 4K özelliğini kullanamadığınızda PS4 Pro’nun kolunu kanadını kırmış oluyorsunuz.

Microsoft cephesinden Albert Penello ise verdiği bir röportajda, 2017’nin yaz aylarında çıkması beklenen Xbox Scorpio’nun Playstation 4 Pro’dan daha üstün bir konsol olacağını ifade etti. Microsoft ile Sony arasındaki rekabetin yeni konsollarla devam etmesi bekleniyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.