PKK'nın Sözde İl Sorumlusundan Şok İfadeler!

Oğuz Taktak 15.10.2016

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde yakalanan PKK'nın sözde sivil savunma birlikleri (YPS) il sorumlusu Emrah Durmaz ifadesinde çarpıcı bilgiler verdi.

15 Mart günü meydana gelen silahlı terör saldırıları sırasında Bağlar İlçesi'nde kırsaldan gelen 50 PKK'lının bulunduğunu belirten Durmaz, "50 HPG'li örgüt mensubu Kaynartepe Mahallesi'nde alan tutma eylem ve faaliyetlerinde bulundu. Olayların başlatılması talimatı üst kademeden acil olarak gelmiş. Bu nedenle bazı örgüt mensuplarına haber veremeden eylemlere başlamışlar. Bazı örgüt mensupları vatandaş gibi bölgeden çıkmış. Meydana gelen olaylarda örgüt başarısız oldu" dedi.

Olayların olduğu sırada Bağlar'da bulunan ve daha sonra siviller gibi ilçe merkezinden çıkan PKK'nın şehir yapılanması YPS'nin sözde il sorumlusu 22 yaşındaki Emrah Durmaz da 20 Nisan günü ihbar sonucu yakalandı. Yakalandığında üzerinde Mehmet T. adına sahte kimlik, 7 bin dolar ve 3 bin 750 Türk lirası çıkan Durmaz, adli mercilerce tutuklanırken, hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

PKK'nın Sözde İl Sorumlusundan Şok İfadeler!

"YPG, PKK ile birlikte halk isyanı çıkarmaya çalışıyor"

Hazırlanan iddianamede savcı şöyle dedi: "Bu örgütlerin ülkemizin sınır hattına paralel yayılarak güvenlik güçlerimize yönelik silahlı ve havanlı saldırılar gerçekleştirdikleri, yine terör örgütünce oluşturulan öz savunma söylemleri kapsamında illegal yollardan ülkemize geçiş yaparak kitlesel halk isyanını başlatmaya çalışan PKK terör örgütü mensupları ile birlikte hareket ettikleri görülmüştür."

Yakalandığında Suriyeli olduğunu söyleyen ancak, babasının teşhis etmesinden sonra gerçek kimliğini kabul eden Emrah Durmaz'ın ifadesi de savcılık iddianamesine yansıdı. 2009 yılında PKK/KCK terör örgütüne katıldığını söyleyen Durmaz, şöyle dedi:

"Gare alanında olduğum sırada Diyarbakır'a görevlendirildim. Örgütsel faaliyetlerde kullanmam amacıyla 7 bin dolar verildi. 'Serhabun' kod isimli örgüt mensubu ile birlikte yaklaşık 2,5 ay önce Suriye sınırında bulunan Terbespiye bölgesine geldik. 2016 yılının Şubat ayı sonlarında Kızıltepe'den sınırı geçtik. Bir taksi ile Diyarbakır'a geldik. Bizi Lice'ye yakın bir yere götürdüler. Mart ayının ilk haftalarında 'Alişer' kod adlı sorumlu örgüt mensubu beni Diyarbakır merkezde görevlendirdi. Bir milis ile Diyarbakır merkezine geldik. 'Serdar' kod adlı örgüt mensubu ile buluştuk. Gençleri yanıma almamı ve eylem tertiplemem yönünde talimatlar verdi. Serdar ile planlamalarımızı yüz yüze yapıyorduk.Mart ayında Kaynartepe Mahallesinde yapılan örgütsel çalışma sonrası eylemler ve güvenlik güçleri ile silahlı çatışmalar başladı. Bu sırada ben evde kalıyordum. Olayların başlamasının 2'nci gününde o bölgeye gittim. Üzerimde silah yoktu. Kendisini daha önceden tanıdığım 'Demhat' kod adlı HPG'li örgüt mensubunun Kaynartepe'den vatandaş görünümü ile çıkış yaptığını gördüm. Yanında örgüt mensubu şahıslar da bulunuyordu."


Örgüt mensupları 'vatandaş gibi' bölgeden çıkış yapmış

Bağlar İlçesi'nde olaylar bittikten sonra 20 gün il merkezinde kaldığını belirten Durmaz, diğer örgüt üyeleri ile bağlantısı kesilince kırsal kesime dönmek istediğini, 50 kadar PKK'lının Kaynartepe de 'Alan tutma' eylem ve faaliyetinde bulunduğunu anlatırken şöyle dedi:

"Olayların başlatılması talimatı üst kademeden acil olarak gelmiş. Bu nedenle bazı örgüt mensuplarına haber verilemeden eylemlere başlamışlar. Hatta 4 HPG'li örgüt mensubunu bir evde unutmuşlar. Bu örgüt mensupları 'vatandaş gibi' sonradan bölgeden çıkış yapmış. Bunlardan birini Sisi kırsalına gittiğimde gördüm. Kaynartepe'deki örgüt faaliyetlerden 'Eylül' kod isimli örgüt mensubunun sorumlu olduğunu öğrendim. Olaylarda örgüt başarısız oldu. Bunun sebebini iyi bir planlamanın olmaması olarak öz eleştiri yaptılar. Yanımda getirmiş olduğum Kalaşnikof marka silah ve 3 şarjör ile birlikte tekrar Sisi kırsalına döndüm."

Kırsal bölgeye gittikten sonra 'Alişer' kod adlı örgüt mensubunun kendisini yeniden Diyarbakır il merkezinde gençlerin örgütlenmesi ile görevlendirdiğini belirten Durmaz, "Bana il merkezinde irtibat kuracağım şahıslar ile gerekli eylem ve faaliyetlerde bulunmamı söyledi. Beni sivil bir araç ile Diyarbakır il merkezine getirdiler. İl merkezinde yapılacak örgütlenme ve hareket tarzımız ile ilgili bazı şahıslarla görüştükten sonra karar verecektik. Benim düşüncem gençlerin kitlesel eylemlerdeki hareket tarzı şeklinde idi. Ancak Kaynartepe'deki gibi bir alan tutma faaliyeti olmayacaktı" dedi.

Hazırlanan iddianamede 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, yargılamanın önümüzdeki günlerde başlayacağı belirtildi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.