Pizzalar Kanatlandı

Zafer Babal 30.08.2016

Acıkınca kafam hiçbir yere gitmez, oturur drone bekler.

Hayatı koşturmaca içerisinde geçen günümüz insanının yaşam felsefesi az çabayla çok iş yapmaya odaklanmış durumda. Özellikle de işten arta kalan zamanlarda “Ne yesem, ne yesem?” mırıldanmasıyla buzdolabının kapağı açıldığında midemizle aklımızın düellosu başlayıverir. Buzdolabının boş raflarıyla aramızda geçen uzun bakışmanın ardından, aklımız tekrar kanepenin rahatlığına dönmeyi, midemiz ise “Adama bak, hâlâ oturuyor. Doyursana beni!” serzenişini seçer. Eve sipariş sistemi işte tam da bu anlaşmazlığın arasında boy verir, tarafları sakinliğe davet eder.

Pizzalar Kanatlandı

İnternet üzerinden yapılan alışverişler sayısal olarak ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Ev konforunda milyonlarca çeşit arasından üç beş klavye tuşlamasıyla sipariş verilmiş oluyor malumunuz. Bu pastanın büyüklüğünü fark eden yemek şirketleri de siparişlerini internet ve telefon üzerinden almaya başladı. Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Amazon, siparişlerini belirli eyaletlerde ikamet eden kişiler için “drone” dediğimiz hava araçlarıyla teslim ediyor. Telefonunuzda harita üzerinden de takip edebildiğiniz siparişiniz, trafik derdi olmadan drone yardımıyla bahçenize bırakılıveriyor.

Pizzalar Kanatlandı

Amazon haricinde diğer şirketlerin de bu teslimat şeklini araştırdığı ve bu konuyla ilgili yatırımlar yaptığı basına yansımaktaydı. Bu kervana Domino’s Pizza da Flirtey şirketi ile yaptığı anlaşmayla katılmış oldu. Yapılan açıklamada, siparişin bu teslim şekliyle ilgili yapılan testlerin başarıyla tamamlandığı ifade edildi. Ancak drone yoluyla sipariş edilecek ürünlerin, Domino’s markasındaki bütün menüleri kapsamayacağının da altı çizildi. Drone taşımacılığının teknik sınırlılıkları bütün besin türlerinin teslimatını olanaklı kılmıyor anladığımız kadarıyla.

Dominos'un DomiCopter adını verdiği dronu ile yaptığı ilk teslimat

Domino's Grup Genel Müdürü ve CEO'su Don Meij konuyla ilgili yaptığı açıklamada; dünyada her yıl doğan insanların sayısı arttıkça, teslimat sürelerinin düştüğünü, kendilerinin gelecekte yenilikçi çözümlerle müşterilerine hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Drone teknolojisi sadece teslimat sektöründe değil; profesyonel fotoğrafçılık ve video çekimi, güvenlik hizmetleri, eğlence sektörü gibi çok çeşitli alanlarda da kendine yer buluyor. Özellikle teknik imkanlar arttıkça başka birçok sektörde de kullanılabilir bir ürün olan insansız hava araçları ile ilgili Ar-Ge çalışmaları hızla devam ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.