Pittsburgh'daysanız Sürücüsüz Bir Uber Çağırabilirsiniz

Mehmet Berkay Önen 17.09.2016

Dünyanın en değerli girişimi Uber artık Pittsburgh'da sürücüsüz araçlarıyla da hizmet veriyor.

Dünyanın en değerli girişimi Uber, bir süredir geliştirmekte olduğu sürücüsüz yolculuk konseptinin ilk denemelerine sokaklara saldığı Ford Mondeo'lar ile başladı. Şimdilik sadece Pittsburgh'da hizmet veren sürücüsüz Uber'lerin, teknoloji ilerledikçe başka şehirlerde de görüleceği düşünülüyor.

Biz Yine De Ön Koltuğa Birini Oturtalım

Sürücüsüz Uber çağırma sistemi normal bir Uber çağırma sistemi ile birebir aynı. Uygulamayı açıp UberX seçeneğine dokunarak Uber'inizi çağırabiliyorsunuz. İlk olarak sadece Pittsburgh'daki en sadık ve yüksek puanlı Uber kullanıcılarına duyurulan bu sistem zamanla genişleyerek daha da fazla insanı kapsayacak. Hem yasal zorunluluklar gereği hem de yolcuların kendini güvende hissedebilmesi için ön koltukta oturan bir şöför ile beraber sizi almaya gelen sürücüsüz Uber'lerde arabayı geliştirilen özel yazılımlar kullanıyor.

Advanced Technology Center

Bu tip bir test ortamı için Pittsburgh'un seçilmesi tesadüf değil. Bir buçuk yıl önce Uber'in şehirde kurduğu Advanced Technology Center (ATC) isimli tesiste geliştirilen bu teknoloji, üretildiği yerde de denenmeye ve iyileştirilmeye devam ediyor. Yakın zaman önce Uber tarafından satın alınan Otto isimli sürücüsüz kamyon girişiminin teknolojilerinin de kullanıldığı bu yeni sistem, Uber'in ulaşım sektörünün geleceğini şekillendirme planının ilk ayağını oluşturuyor.

Pittsburgh'daysanız Sürücüsüz Bir Uber Çağırabilirsiniz

Peki Şoförlere Ne Olacak?

Yayınladığı basın bildirisinde toplum tarafından oldukça önem verilen bir noktaya değinen Uber, sürücüsüz otomobillerin yaratacağı istihdam sorununa da yorumda bulunmuş. Zamanında ATM'lerin yayılmasının veznedarları işsiz bırakacağı düşüncesinin boşa çıktığını belirten Uber, bu sayede daha fazla sayıda banka şubesinin açıldığını ve dolaylı yoldan istihdam yaratıldığını da belirtmiş. Benzer bir durumun sürücüsüz otomobiller söz konusu olduğunda da gerçekleşeceğini iddia eden Uber, yeni nesil otonom arabaların normal otomobillere göre çok daha fazla bakıma ihtiyaç duyacağını düşünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.