Pişman Olduğun Zaman

Ezgi Özkurt 17.08.2016

FETÖ'nün gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılmak isteyen vatandaşlara ne olacak?

Pişman Olduğun Zaman

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, FETÖ/PDY'nin 15-16 Temmuz'da gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için TCK'nın 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacağını bildirdi.

Güre, açıklamasında:

"İkinci soruşturmalar söz konusu darbe teşebbüsü ile iltisakı belirlenememiş olmakla birlikte, yasa dışı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerine yönelik olup, TCK'nın 314/2 maddesi kapsamında yürütülmektedir. Özellikle TCK'nın 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasında fayda mülahaza edilmektedir."

Güre, etkin pişmanlığın uygulamasında, kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediğinin araştırıldığını, daha sonra hukuki durumlarının değerlendirildiğini söyledi.

Güre, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"TCK'nın 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve TCK'nın 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde etkin pişmanlık yasasından yararlandırılacaklardır."


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.