Pinball Oynuyormuşçasına Sanat Yaptıran Aplikasyon!

Amanda Aman 07.06.2016

Inks adlı aplikasyon, modern sanat yaklaşımıyla pinball oynamanızı sağlıyor.

Pinball oynamak kolaydır. İhtiyacınız olan, bir adet top ve yan panellerden kontrol ettiğiniz hareketli iki küçük kolcuk. Belki de bu sebepten pinball makineleri karmakarışıktır. Rengarenk yanıp sönen ışıklar, maketler, farklı pek çok font kaos yaratarak topa odaklanmanızı zorlaştırır. Akıllı cihazlarımızın akıllı pinball oyunu Inks, bu yaklaşımı alaşağı ediyor.


Oyun, BAFTA ödüllü Luke Whittaker tarafından geliştirildi. Whittaker’ı önceki işlerinden tanıyor olabilirsiniz. En popüler eseri, bilmecelerle dolu, el yapımı kartlar, kartonlar, maketlerle üç yılda titizlikle oluşturulmuş macera oyunu Lumino City. Hatta bu oyun Inks’in ilham kaynağı. Lumino City için gerçek bir pinball makinesi tasarlayan ekip, oyundan çok keyif almış. Daha sonra yerel barlarda pinball oynamaya, hatta ulusal pinball turnuvalarını takip etmeye başlamışlar; ve sadece pinball üzerine detaylı bir oyun yapmaya karar vermişler.


Inks’in tamamı Apple iPad Pro ile tasarlanmış. Whittaker, ProCreate ve ArtRange gibi programların suluboya araçlarından çokça faydalanmış. Apple Pencil kullanımı, sürekli masa başında oturma zorunluluğunun olmaması, nesneleri kolaylıkla tutup çekebilme özelliklerinden dolayı iPad Pro tasarım ekibine oldukça kolaylık sağlamış.


Sakin başlayan oyunda farklı masalar ve seviyeler alıştıra alıştıra oyuncuya sunuluyor. Oyun mantığı ne kadar sade olsa da estetik kaygısı da ön planda tutuluyor. Toplar etrafa çarptıkça, etrafa saçılan boyalar Pollock tablolarını andırıyor. Tasarım ekibi modellemeyi zamanla kuruyan katmanlara sahip dijital kağıt üzerine yapmış. Böylelikle mürekkebin pinball makinesi tabanında yer alan kağıt yüzeyindeki davranışı daha gerçekçi kılınmış.


Her pinball masasının çıktısı alınıp duvara asılacak güzellikte olmasını istemiş Whittaker.


İlham aldığı sanatçılar arasında Charley Harper, Matisse, Miro ve Bridget Riley var.


Amanda Aman


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.