Peluş Oyuncaklar Hayata Dönüyor!

Amanda Aman 31.05.2016

Evde bacağı kopmuş bir zebra mı var? Belki ibiği düşmüş bir horoz? Uygun bir organ bulup oyuncağı onarmanın tam sırası!

Organ bağışının önemine dikkat çekmeyi hedefleyen Japon Second Life Toys adlı organizasyonun internet sitesinden "oyuncak bağışçısı" ya da "oyuncağı için organ bekleyen" olarak başvurulabiliyor.

Mekanizma şöyle çalışıyor: Oyuncağın fotoğrafı çekilip gönderiliyor, daha sonra oyuncak kargolanıyor. Transfer işlemi tamamlandıktan sonra oyuncak sahibine geri gönderiliyor. Sevilip oynanmayan, bir kenara atılan sağlam oyuncaklar bağışlanıyor; başka bir çocuğun sevdiği fakat bozulmuş ya da kopmuş peluş oyuncağının bir parçası oluyor.

Bu metafor ile organ bağışının öneminin altı çiziliyor. Üstelik mesaj sadece çocuklara iletilmiyor, çocuğun yakın çevresi, ailesi, arkadaşlarına da ulaşıyor.

Green Ribbon projesi komite direktörü Misa Ganse’nin bildirdiğine göre, Japonya’da yılda yaklaşık 140 bin kişi organ transferi beklerken, ancak 300 kişi organ sahibi olabiliyor. Bu oran yaklaşık %2 ve dünya genelinin çok altında.

Mesaj basit ve direkt, fakat bir o kadar da güçlü.

Ayrıca projede oyuncak bağışlayan çocuğa teşekkür mektubu iletilirken, oyuncak bağışlanan çocuk da cesaretlendiriliyor. Böylelikle bağışın öneminin altı bir kez daha çiziliyor.

Amanda Aman


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.