Pazartesi Son Gün

İnci Vardar 04.08.2016

Dünyada üretilen kaynaklar Pazartesi günü tükenecek. Kabus senaryosu gibi.

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Ay sonunda bütçenizin ucu ucuna yetişmemesi, belki biraz birikim yapabilmek için bir planınız var mı?

"Bugün kazanır, bugün yerim, gerisi Allah kerim" sözü sizi de biraz korkutuyor mu?

Yıl sonunda bakiyeniz artıda mı olacak, ekside mi?

Dünya için bu sorunun cevabı endişe verici. Bir senede üretilen kaynakların tümü önümüzdeki pazartesi günü tüketilmiş olacak.

Pazartesi Son Gün

Global Footprint sivil toplum kuruluşunun hesaplarına göre tüm dünyada 1 Ocak - 31 Aralık tarihleri arasında üretilen ve yetiştirilen 1 yıllık kaynaklar, bu sene 8 Ağustos Pazartesi günü tüketilmiş olacak.

Global Footprint, 2015 yılında üretilen tüm kaynakların 13 Ağustos’ta bitirildiğini ve bu durumun her sene 1 hafta geriye geldiğine dikkat çekti. Yaptığı hesaplarda "karbon izi, hayvancılık ve tarımda kullanılan enerji, inşaat yapımı ve su kullanımını" baz alan Global Footprint her sene tüm dünya üretiminin 1.6 mislini tükettiğimizi hatırlattı.

Tüketmeye bu şekilde devam edilirse 2030 senesinde 1 yılda üretilen kaynakların 28 Haziran’da biteceğini hatırlatan STK bunun bir felakete doğru koşmak olduğunu belirtti.

2015 senesinde doğaya atılan karbondioksit gazının rekor bir seviyeye çıktığını söyleyen Global Footprint yetkilileri, Paris Klima toplantısında tüm ülkelerin karbondioksit gazı azaltılması konusunda bir protokol imzalamış olmalarına rağmen atmosfere atılan ve "sera" etkisi yapan bu gazın miktarında bir düşüş olmadığını söylediler. (DHA)

Yani aslında gelecek karanlık değil. Gelecek yok. Bizi ürküten, "Dünya'ya ne yapıyoruz biz?" diye sormamıza neden olan distopya filmlerinden birinde yaşıyoruz ve çoğumuz bunun farkında bile değiliz. Freni patlamış araba gibiyiz. Dur durak bilmeden çoğalmaya ve tüketmeye devam ediyoruz. Ve bununla ilgili işe yarar bir şeyler yapmaya çalışmak yerine sadece "O ağaçtan hiç inmeyecektik" demeye devam ediyoruz.

Aferin bize. Aynen devam.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.