Patara Plajı'nda Caretta Carettalara Koruma

Ezgi Özkurt 01.08.2016

Patara Plajı'nda 195 caretta güzel insanlar tarafından korunuyor.

Patara Plajı'nda Caretta Carettalara Koruma

Gündüz insanlar, gece ise caretta carettaların kullandığı plajda 195 yuva tespit edilirken, kısa zamanda yuvadan çıkacak yavruların denizle kucaklaşması bekleniyor.

Kaş yakınlarındaki dünyaca ünlü Patara Plajı'nda bir süredir yumurtlayan caretta carettaların yuvaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden akademisyenlerin oluşturduğu ekip tarafından takip ediliyor. Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, asistanlar Yusuf Geroğlu, Mehmet Tural ve Habibe Güler'den oluşan ekip, geceleri sahilde gezerek yumurta bırakılan yuvaları tespit ediyor. Yumurta bırakılan yuvalar insan faaliyetinin olduğu yerde ise çelik kafese alınıyor. İnsan faaliyeti olmayan bölgede ise 'yüzey altı' denilen görünmez kafeslerle korumaya alınıyor.

Proje koordinatörü ve Adnan Menderes Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun şunları söyledi:

"Patara Plajı ceratta caretta kaplumbağalarının çok önemli 3 üreme alanından biri. Şu ana kadar Patara Plajı'nın Kaş tarafında kalan 10 kilometrelik bölümünde 195 yuva tespit ettik. İlk caretta, yumurtasını 23 Mayıs'ta sahile bıraktı. Hepsini çelik ve yeraltı kafesi ile korumaya aldık. Domuz, tilki, porsuk ve martılara karşı yumurtaları korumaya aldık. Yavru carettaların çıkışı başladı. Ancak yoğun çıkışlar ağustosun ilk haftasından sonra başlayacak."

Gündüz insanlar, gece carettaların plajı.

Patara Plajı'nın saat 08.00- 20.00 arası insanlar, 20.00- 08.00 arası ise caretta carettalar tarafından kullanıldığını aktaran Prof. Dr. Olgun, "Gece antik plaja insan girişi yasak olduğu için caretta carettalar rahat yumurta bırakma olanağı buluyor. Bu yıl tespit edilen yuva sayısı çok iyi" dedi.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.