Pastoral İtalyan Capri

Capri adası, Roma İmparatorluğu’ndan bu yana herkesin gözdesi.

Capri adası nerede?

Küçük İtalyan adası Capri, ana karadan yalnızca 5 km uzaklıkta ve Napoli körfezinde yer alıyor. Roma İmparatorluğu’ndan bu yana da doğasından ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Burası Yunan mitolojisinde de adı geçen, imparatorların favori kaçamak noktası, tatil yerlerinden biriymiş. Çünkü doğayla iç içeymiş, hâlâ da öyle. Ancak bugünlerde İtalya’nın en çok rağbet gören turistik yerlerinden birisi olduğundan, Capri adasının da pastorallikten şehirleşmeye geçişi biraz kaçınılmaz olmuş denebilir.

Adada Capri ve Anacapri olmak üzere iki adet yerleşim birimi var ancak bunlar birbirinden sadece 2-3 kilometre uzaklıkta.

Pastoral İtalyan Capri
Pastoral İtalyan Capri

Capri'de nereleri görmeli?

Grotta Azzurra, inanılmaz güzellikte bir mağara, denize açılan küçük bir açıklığı var ve gelgitlerle de burası açılıp kapanıyor. Mesela Roma İmparatorluğu’nda burası hamam niyetine kullanılıyormuş. Suyun yüksekliğine göre buraya küçük botlar giriş yapabiliyor ve içeri girdiğinizde göreceğiniz mavinin elli tonu size 'iyi ki gelmişiz' dedirtecek güzellikte, o kesin. Buraya Capri adasından botlarla ya da otobüslerle ulaşmak mümkün. Botlar genelde Marina Grande denen ana limandan kalkar. Burada da birçok hediyelik eşya dükkanı ve restoranlar bulmak mümkün. Şehrin ana ulaşım ve turist merkezi de denebilir anlayacağınız. Yine şehrin merkezine çıkan füniküler de buradan kalkıyor.

Piazzetta Meydanı, yani esas adıyla Umberto I, şehrin esas meydanı. Devlet binaları, katedral ve kiliseler burada bulunuyor. Yerliler ve ziyaretçilerin buluşma noktası, haliyle şehrin esansını en iyi alacağınız yer burası. Capri çok da büyük bir yer olmadığından vaktinizi nerede geçireceğiniz ya da ne kadar çok yer göreceğiniz aslında size kalmış. Yani bütün vaktinizi meydanda oturup içeceğinizi yudumlayarak ve insanları seyrederek bile geçirmeniz mümkün. Meydandan sağa dönüp merdivenlerden aşağı indiğinizde görece küçük olan Marina Piccolo’ya ulaşıyorsunuz, burada da denize girilebiliyor örneğin.

Pastoral İtalyan Capri
Pastoral İtalyan Capri

Denize girilecek bir mevsimde gitmediyseniz, Via Krupp ve Augustus Bahçeleri'nde yürüyebilir, Solaro tepesinden - ki 589 metre ile en yüksek yeri olur - gün batımını izleyebilirsiniz. Ayrıca Punta Carena isimli deniz fenerini görme şansınız da var.

Pastoral İtalyan Capri
Pastoral İtalyan Capri

Capri adasında başka ne yapılır?

Bunların dışında şehirde sene boyunca düzenlenen farklı festivaller de ilginizi çekebilir. Örnek vermek gerekirse Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen folklör festivali, Eylül’deki bağ bozumu festivali ya da Aralık ayındaki Capri Film Festivali bunlardan başlıcaları.

Capri oldukça turistik bir ada olduğundan burada yeme-içmeyi tercih etmeyebilirsiniz, ancak deniz ürünleri sevenler için bir cennet olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Yine de zaten pizza cenneti Napoli’ye yakınsınız, bize kalırsa geri dönüp oradaki enfes pizzaların tadını çıkarabilirsiniz. ;)

Pastoral İtalyan Capri

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.