Partilemekten Canı Çıkanlara: Yenebilir Yılbaşı Süsleri

Yutgitsin Ekibi 13.10.2017

Evde yapılan yılbaşı partilerinin değişmez laneti; yılbaşı akşamı eve pizza getirmeyen zincirler. Peki ne yapıyoruz? Yenebilir dekorasyonumuz sağolsun, midemiz kazındıkça bir iki parça süsü lüpletiyoruz. Nasıl mı? Şöyle...

Sıcak çikolataya dönüşen yılbaşı ağacı süsleriFincanda çorba gibi düşünün. Ağaçtan söküp doğrudan bardağa ışınlanan yılbaşı süsleri. Nasıl mı? Öncelikle oyuncakçılarda, kırtasiyelerde ve parti malzemeleri dükkanlarında satılan şu yuvarlak yılbaşı süslerii kurcalıyoruz. Bazılarının kapakları açılılıp geri takılıyor. İşte malımız bunlar.


İçlerine hazır çikolata tozu, mini marşmelovlar (mızmızlanmayın, büyük marketlerin hepsinde marşmelov var, doğramaya bakar) ve pastacılarda satılan çıtı pıtı pasta süslerinden dolduruyoruz.


Arkadaşlarımızın şaşkın bakışları arasında bardağa boca ediyoruz. Evet, yeni yıla böyle bir hava ile başlamanıza vesile olduk. Artık gerisi sizde.Brovniye dönüşen, ehm, brovni ağaçlarDünyanın en kolay tarifi. Öncelikle brovni alıyoruz. Ama tek servislik olan küçük paketten değil, dört servis çıkan, içi çikolata soslu büyük olanından.


Üçgen çeklinde kesiyoruz. Popolarına çubuk yılbaşı şekeri (olmadı renkli pipet) saplıyoruz.


Pudra şekeri, su ve yeşil gıda boyasından kıvamlı bir icing hazırlayıp velevlemesine üzerine sıkıyoruz. (Krema sıkma torbanız yoksa herhangi bir poşete icing dolduruyoruz, ucunu makasla minicik kesiyoruz. İşte ev yapımı krema sıkma torbası.)


Üzerilerine birkaç çıtı pıtı pasta süsü serpiştirdik miydi. Wow. Biz bile şaşırdık olanlara.Mısır gevreğinden kapı süsü (Bizde kapı süs diye bir şey olmadığından gelin ağaca asalım)Tereyağı, marşmelov ve yeşil gıda boyasını eritelim. Miktarlar mı? Bir avuç marşmelova bir kaşık tereyağı mesela. Artık göz kararı. Ölçülerimiz bardakla, kaşıkla.


Etikki mi? Naays. Şimdi mısır gevreklerini dökelim. Ne kadar mı? Yarım paket mesela.


Kocaman bir kaşık mısır gevreğini parşömen kağıdına alıp ortasına elimizle bir boşluk açıyoruz. Simit gibi düşünün. Şişman bir simit. Tepesine birkaç kırmızı çıtı pıtı pasta süsü de ekelim. Şimdi bırakalım kurusunlar.


Artık ağaca mı asarsınız, oracıkta mı yutarsınız, size kalmış. Videosu da burada.Meyveden yılbaşı ağacı“Süs yapın, ağaca basın” dedik durduk ama ya ağacınız yoksa? Kolayı var; hem de yenebilirinden.


Elmanın poposunu düz kestik ki tabakta durduğu gibi dursun. Tepesine yarısına kadar bir kürdan batırıp kürdanın diğer yarısına da havuç sapladık. Şimdi elma ve havucu da kürdanlıyoruz böğründen sırtından. Alın size yaprakları dökülmüş bir sonbahar ağacı.


Peki bu çıplak dallara ne asacağız? Tabii ki mevsimlik ve seralık meyveler.


Küçük bir tavsiye, mevyeleri dilimledikten sonra limon suyu ile ovalarsak kararmaz, kokuşmaz, mis kalır, nefis kalır.


Nefis demişken, nefis bir yıl sizlerin olsun!


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.