Parola: Angela

Özge Kaya 22.10.2016

İngiltere’in Lincolnshire kentinde cinsel şiddete karşı bir farkındalık kampanyası başlatıldı.

Eğer bir randevuda işler yolunda gitmiyorsa, buluştuğunuz kişi beklediğinizden farklı ve rahatsız edici çıktıysa, kendinizi güvende hissetmiyorsanız bara gidip Angela’yı sormanız yeterli. Tabii Lincolnshire’daki bir mekandaysanız...

Twitter kullanıcısı @iizzzzzi’nin bir bar tuvaletinde görüp paylaştığı bu poster binlerce kez retweet edildi. Onlarca insan, bu uygulamanın başka yerlerde olması gerektiğini savundu.

Ne diyordu posterde?

‘’Eğer bara gidip Angela’yı sorarsanız, bar çalışanları içinde bulunduğunuz durumu anlayarak taksi çağıracak ya da yaygaraya koparmadan sessizce mekanı terk etmenize yardımcı olacak.’’

Lincolnshire İl Meclisi’nin cinsel şiddet ve sömürüye karşı yürüttüğü #NoMore kampanyasının bir parçası olan uygulamayı savunanlar olduğu kadar uygulamaya karşı çıkanlar da var.

Kendi adıma, ben de, posterdeki ‘’kötü giden randevu’’ ibaresinin uygulamayı kötüye kullanıma açık ve taraflı bir hale getirdiğini düşünüyorum. Ortada tehlike arz eden bir durum yoksa, sadece sıkıldıysanız ortadan kaybolmak için bar çalışanlarından yardım istemek bence epey kötü bir fikir.

Öte yandan, buluştuğunuz kişinin davranışlarından rahatsız olmaya başladıysanız, güvenliğinizle ilgili kaygılarınız varsa ve ‘’Gidiyorum’’ dediğiniz takdirde karşınızdakinin bunu makul karşılamayacağından şüpheleniyorsanız bar çalışanlarından yardım isteyerek en azından sizi takip etmesine engel olabilirsiniz.

Lincolnshire’daki bu uygulamayla ilgili sizin görüşleriniz neler? Benzer bir uygulamayı kendi şehrinizde görmek ister miydiniz?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.