Parmesan: Peynirlerin Kralı

Amanda Aman 13.06.2016

"Ve Parmigiano peynirinden dev bir dağ vardı, tamamı özenle rendelenmiş, tepesinde dikilen insanlar makarna ve ravyoliden başka şey yapmazlardı." - Boccaccio,1348

Parmesan, diğer adıyla Parmigiano Reggiano, ilk olarak tahminen 11. yüzyılda Benediktin ve Sistersiyen keşişleri tarafından üretildi. Kehribar sarısı, ağızda dağılan, kumlu, güçlü aromalı sert bir peynir. Yıllardır değişmeyen üç ana içeriği çiğ süt, işkembenin iç zarı salgısından yapılan peynir mayası ve tuz. İkonik İtalyan peyniri parmesan pişiriliyor fakat daha sonra sıkıştırılmıyor. Kuzey İtalya’da üretiliyor, en çok da Parma ve Reggio Emilia’da. İneklerin beslendiği otların üretildiği toprağın yapısı bile tadını etkiliyor.20. yüzyıl başlarında parmesan üretimi birden arttı. Ucuz ve taklit ürünlerin piyasaya girmesiyle artan rekabet, peynircilerin bir konsorsiyum çatısı altında buluşmasına yol açtı. Bu kurul sayesinde tüketici farkındalığı gelişti ve parmesanın namı koruma altına alındı. Günümüzde kurul halen çalışmakta ve sıkı kuralları işlemeye devam ediyor. Parmesanın gerçek parmesan peyniri konsorsiyumu damgası taşıyabilmesi için öncelikle Parma, Reggio, Modena, Bologna veya Mantova’da üretilmiş olması gerekiyor. Üstelik bu bölgelerde yetişen ve sadece doğal yollarla beslenen hayvanların, özellikle de Frisona ineklerinin sütleri kullanılıyor sadece. Çünkü bu topraklar dışına çıkıldığı zaman süt kalitesi parmesanlık olmuyor. Günümüzde halen en çok taklit edilen peynir türü.1 kg. parmesan için 16 litre süt gerekiyor ve minimum 12 ay bekletme süresi. Peynir bekletildikçe, yani olgunlaştıkça, aroması yoğunlaşıyor. Bir parmesan tekerinin ağırlığı 39 kg. %100 doğal, kesinlikle hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor. Parmesan kesimi için adını şeklinden alan özel bir bıçak var: Badem Bıçak. Tatlı, ekşi, tuzlu ve acıdan sonra gelen, Japonca’da hoşa giden tat anlamına gelen beşinci tat umami’ye sahip.Protein, vitamin ve mineral açısından çok zengin. Özellikle çocuklar için oldukça besleyici. Uzun süre bekletilip dinlendirildiği için içerdiği proteinler, enzimler tarafından kolaylıkla parçalanıyor; Rahat sindirilen amino asitlere dönüştürülüyor. Bebeklerin hassas sindirim sistemini bile rahatsız etmiyor.


Sindirilmesi saatler süren ete kıyasla parmesan tüketmek çok daha avantajlı. Sadece 45 dakikada sindirilebildiğinden sporcular tarafından tercih ediliyor. Yoğun antrenman sonrası için biçilmiş kaftan. Diğer peynirlere kıyasla yağ ve kolesterol oranı çok düşük. Laktoz içermiyor, dolayısıyla laktoza alerjik kişilerce de tüketilebiliyor.


Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.