Paris Yolcusu Alterno Seyyahlara: Velib

Adil Fide 17.05.2016

Bu kadar iyi tasarlanmış bir bisiklet servisi, bu sofistike şehirde turistten ziyade seyyah olmak isteyenler için büyük nimet.

Paris’e nüfuz etmenin en iyi iki yolu yürümek ve bisiklete binmek.

#paris #igparis #igersparis #iloveparis #cestmonparis #parisjetaime #streetshot #streetscene #streetart #streetartparis #parisstreetart #mural #velib #bike #bicycle #bicycle #frenchrevolution #marianne #delacroix
@joecoolpix tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Kent merkezinin genelde engebesiz topoğrafyası ve kompakt sınırları, bu iki yöntemi daha da uygun hale getiriyor. Öte yandan mimari ve şehir planlamasının etkileyiciliği, kültürel geçmişin caddelerdeki detayları, turistten ziyade seyyah olmak isteyenlerce kaçırılmamalı. Zira Velib sadece bir turist eğlencesi değil, gayet otantik bir müşterek pratik.


Velib, bisiklet (vélo) ve özgürlük (liberté) kelimlerinin üçer harflerinden uydurdukları bir kelime. Belediyenin kentin 1250 noktasına yerleştirdiği binlerce bisikleti herkesin hizmetine sunduğu marka. Her birinde onlarca bisikletin sıralandığı istasyonlardan birine yanaşıp seçtiğiniz bisikletin numarasını, otomatın talimatlarını takiben giriyorsunuz. Bisikleti alırken her halükarda 150€’luk bir depozito, kullandığınız kartın hesabından bloke ediliyor. Sürekli kullananların, bizdeki aylık akbil gibi indirimli tarifleri var. Ama tek seferlik kullananların bile faydalanabildiği güzel bir ikram: ilk yarım saat bedava! Yani, 20-25 dakika binip vardığınız yerde istasyona bırakırsanız hayatınıza öylece devam ediyorsunuz. Bundan sonraki yarım saat başında kullanım ücretiniz 1€, 2€ ve 2 saatin sonunda 4€ olarak hesabınızdan alınıyor. Bir saat bisikletle dolaşmak metrodan ucuz.


Görselde de çok açıkça görüldüğü üzere en güzeli bisiklet.

#3motspourparis #3mpp #metro #ratp #subway #velib #velo #biciclette #bike #2roues #voiture #car #taxi #vtc #cab #chauffeur #drive #driving #transport #cokau #cokaulab #paris #toureiffel #france
3 Mots Pour Paris (@3motspourparis) tarafından paylaşılan bir video ()


İşlemler bu karşıdaki panodan yapılıyor:

Trois petits tours et puis s'en va ..#paris#garesaintlazare #velib
JM 🇫🇷 (@newsinfo) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Akıllı telefon uygulamaları gayet muntazam çalışıyor. Almayı düşündüğünüzde nerede müsait bisiklet var ya da geri bırakacağınızda en yakın istasyonların konumları ve hangisinde kaç tane boş yer olduğu gibi bilgileri en güncel şekilde bulabilirsiniz.

Hareket kabiliyetiniz sayesinde Paris’in çok ünlü ya da az bilinen noktalarından bir sürü farklı kombinasyon oluşturabilirsiniz. Mesela, hemen çok kısa sürede sadece en meşhur anıtsal mirasın içinden geçmek isterseniz Notre Dame’a ve Seine üzerindeki adaya (Île de la Cité) karşıdan bakarak başlayıp Louvre Müzesi'ne hemen varabilirsiniz.

Notre Dame:

Did a bit of cycling today in Paris. #pilot #pilotslife #paris #notredame #velib
Korps (@cakorps68) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Louvre’a varınca girişindeki Tuileries Bahçeleri'nde bir drink alabilirsiniz!

_ 파리 오후의 여유☺️ _ #파리 #벨리브 #화이트와인 #한가로운오후 #튈르리정원 #paris #velib #vinblanc #agreable #jardindetuileries #bonheur
Roxane Rihyun (@rihyun_kim) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Görece uzun menzilli bir destinasyon tercihi, daha geçenlerde devasa bir park olan Bois de Boulogne içine açılan Fondation Louis Vuitton Müzesi olabilir. Günümüz mimarisinin en tartışmalı ve büyük ismi Frank Gehry son eseri olan bu müzeyi gemi şeklinde tasarladı. Burası kent merkezi sayılan çeperin hemen dışında. Örneğin tarihi Marais semtinden buraya varmak 30 dakika civarında sürüyor.

Aujourd'hui c'était aller-retour à la Fondation Louis Vuitton en Velib' (plus de 2h30 de balade 🚲🌿) et promenade dans le jardin de l'acclimatation 🌼🎡 Avec la soeur @a.rodrigues et le chéri @maxombres 😍

Şehir düz ayak olduğu için yorucu olmadığını belirttik. Bunu göz önünde bulundurarak şehrin az sayıdaki yüksek muhitlerine gitmek soru işareti olabilir muhtemel planlarda. Ama bu bol istasyonlu sisteminin güzelliği, isteğiniz yerde bırakıp devam edebilmeniz. Yani, Montmartre’a gitmek için fünikülerin önüne gelin, yakınlardaki istasyonlardan hangisinde boş yer olduğunu kontrol edip bırakın. Bırakma anında dikkat edilecek husus, boş eklem yerine bisikleti oturttuğunuzda ses ve ışıkla (önce turuncu, sonra yeşil) teyit edilmesi. Depozitonun geri dönüşü bazen iadenin ardından bir iki saat sürebiliyor, panik yapmayın!

İsterseniz tamamen ulaşım amaçlı kullanabilirsiniz. Tabii sadece gar ve konaklamanız arasında kullanmanız da mümkün.

#Velib
Antoine K (@antoine.k) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Ana caddeler ve ara sokaklara istediğiniz gibi keşif dalışları yapabilirsiniz

✖️RIDE✖️ #velib#paris#france#bike#ride#street#building#sky#blue#architecture#art#details#place
Skander Skr (@skanderous) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Parisian cycling #velib #vivelafrance
Kathy Nothstine (@kathyqn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Explorer Paris à vélo. 🚲 #paris #Velib
Amélie | Qc-Ldn (@amarquisa) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Bir taneyi paylaşmak da mümkün.

#paris #iloveparis #igersparis #parisjetaime #cestmonparis #streetshot #streetscene #igparis #rueetiennemarcel #placedesvictoires #bike #bikelife #bikeride #bicycle #couple #lovers #velib #bw #bnw #bnw_paris #blackwhite #blackandwhite #black_and_white #monotone #monochrome #noiretblanc " Sales : 50% Discount Men / Women"
@joecoolpix tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Velib ile tematik turlara da katılabilirsiniz. Eiffel’in ötesine geçmek isteyenlere burada görülen pasajlardan bir rota çizip önermiştik daha önce.

Les nouvelles balades insolites et gourmandes par Velib' et EXKi. Reportage : Ze Place To See press agency. Trois parcours thématiques à découvrir avec un guide de Paris Safari lors d'une dégustation à la maison Vélib'EXKi et une balade à Vélib'. #ParisSafari #Velib #EXKi #food #restaurant #velo #bicycle #bonsplans #nouvelleadresse #paris #tourisme #tourism #balade #decouverte #visite #ZePlaceToSee
Thomas Obrador (@thomas_obrador) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Hala Eiffel’e de gidebilirsiniz tabii.
#eiffeltower #toureiffel #paris #velib #bike #wanderaround #visitparis #beautiful #romantic #happy #cityoflights #villelumiere #lavieenrose #idontwannago
@konstantinadrll tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Ya da gün batımına Seine üzerindeki bir köprüden Eiffel’i denk getirebilirsiniz.
sunset in paris 🚲 #eiffeltower #velib
bobby lay (@bobishou) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Velib’le gezenler illa hipster görünümlü olmuyor. Bisiklete binen gayet beyaz yakalı, burjuva kılıklı ya da yaşlı kişilerle karşılaşacaksınız.
La Parisienne @hermineplace #laparisienne #lemarais #goodtimes #velib #paris #france #evening
Louis Barsiat (@louisbarsiat) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Teslim edene kadar arkeolojik buluntu haline getirmemekte fayda var. Sonuçta kamu malı...

F O S S I L E #velib #paris #canal #ourq #fossil #lavillette #velo #peche #fossile #19eme #bicycle #sousleau

Melody (@melody__adams) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Adil Fide


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.