Parçaları ABD'den Gelen Robota 'Ankara Havası' Oynattılar

Ezgi Özkurt 14.06.2016

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, "Göktürk" adını koydukları bir robot yaptı.

BİLSEM öğrencileri Hasan Yahya Kuyumcu ve Oktay Söylemez Pınar, ABD'den temin ettikleri robot parçalarını birleştirerek, 4 şekle giren ve adını "Göktürk" koydukları bir robot yaptılar. Öğrencilerin yüklediği özel yazılım sayesinde robot hem "Ankara'nın Bağları" şarkısını çalıyor hem de oynayabiliyor.

Parçaları ABD'den Gelen Robota 'Ankara Havası' Oynattılar

Robotu yapan öğrencilerden 6. sınıf öğrencisi Hasan Yahya Kuyumcu ve Oktay Söylemez Pınar, robotun birçok şeyi gerçekleştirebileceğini, yazılıma ne yüklerseniz robotun da aynısını yapabildiğini ifade ederek, robotu gösteri amaçlı kullandıklarından bahsetti. Oktay Söylemez Pınar: "Mayın temizleyici, top atar, ışık takip eden ve ağırlık kaldırabilen robotlar da yaptık. Robot parçalarını temin ettikten sonra yazılımlarını biz üretiyoruz" dedi.

BİLSEM Müdürü Aydın Peker, öğrencilerin geliştirdiği robot için: "Biz bu robotu daha çok çocukların ilgisini çekmek için kullanıyoruz. Yani bu robotla çocukların bilimle yakınlaşmasını sağlıyoruz. Robot gelenleri karşılıyor ve oyun oynayabiliyor. Burada önemli olan, ortaokul öğrencilerimizin robot üretimini değil, yazılımın mantığını öğrenmeleri" şeklinde konuştu.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.