Pakistan, Şizofreniyi Akıl Hastalığı Saymıyor

İnci Vardar 21.10.2016

Önümüzdeki çarşamba günü 50 yaşındaki paranoid şizofren adam, yüksek mahkemenin "akıl hastalığı değildir" kararı nedeniyle idam edilecek.

Pakistan'da yüksek mahkeme, şizofreninin cezai ehliyeti ortadan kaldıran bir ciddi hastalık olduğunu kabul etmiyor ve cinayet suçuyla bir süredir hapis yatmakta olan Imdad Ali'yi idam etmeye hazırlanıyor. 2001 yılında bir din adamını öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum edilen 50 yaşındaki Imdad Ali'ye 2012'de hükümete bağlı doktorlar tarafından paranoid şizofreni teşhisi kondu. Bu tarihte Imdad Ali'nin işlediği suçu ve cezayı algılayamadığı için cezalandırılamayacağına, idam edilmesinin ise Birleşmiş Milletler sözleşmesi gereğince yasal olmayacağına karar verildi. Ancak geçtiğimiz günlerde 3 hakim, şizofreninin kalıcı bir akıl hastalığı olmadığına hükmedip Imdad Ali'yi idam etmeye karar verdi.

Reuters'ın haberine göre dün açıklanan kararda şizofreninin iyileştirilebilir bir hastalık olduğu, bu nedenle akıl hastalığı sınıfına girmeyeceği bildirildi.

Pakistan, Şizofreniyi Akıl Hastalığı Saymıyor

Peki şizofreni bir akıl hastalığı mıdır?

Amerikan Psikiyatri Birliğine göre şizofreni, "Tutarsız ve mantıksız düşüncelerle, garip davranış ve konuşmalarla, 'sesler duymak' gibi sanrılar ve halüsinasyonlarla karakterize edilen ciddi bir akıl hastalığı."

Imdad Ali'yi 8 yıldır tedavi etmekte olan ve 8 yıl önce iki farklı doktorla birlikte teşhis koyan Dr. Tahir Feroze, Ali'nin cezai ehliyetinin olamayacağı konusunda ısrarlı. Ali'nin eşi Safia Bano da 50 yaşındaki mahkumun dünyaya hakim olduğu sanrılarıyla birlikte kendisine emir veren sesler duyduğunu belirtiyor.

Karar, Britanya merkezli insan hakları örgütü Reprieve'ın da tepkisini çekmiş durumda.

Pakistan, Şizofreniyi Akıl Hastalığı Saymıyor

İdam cezası neden şimdi gündeme geldi?

Pakistan 2014 yılında, Taliban'ın Peşaver'deki bir okula düzenlediği silahlı saldırıyla 150'yi aşkın insanı öldürmesi sonucunda idam cezasını geri getirdi. Bu tarihten itibaren Pakistan'da 425 kişi idam edilerek öldürüldü.

Şizofreni raporunu ve Dr. Feroze'un yeminli ifadesini reddeden yüksek mahkemenin kararı sonucunda İmdat Ali de çarşamba günü itibariyle idam edilenler arasına katılacak.

Ali'nin eşi Safiye Banu, son şans olarak öldürülen din adamının ailesiyle bağlantıya geçmeyi ve eşinin affını dilemeyi deniyor. Şeriat kanunlarına göre, ailenin Ali'yi affetmesi durumunda idamın iptal edileceği belirtiliyor. Ancak şimdiye kadar aile üyelerinin Safiye Banu'yla görüşmeyi reddettiği söyleniyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.