Pablo Escobar ve Medellín

Kolombiya’nın uyuşturucu başkentine yakından bakalım.

Narcos’u izlemeyen kaldı mı? N’olur kalmamış olsun! İkinci sezonu 2 Eylül’de başlayacak derken Netflix 10 bölümü aynı anda yayınlayınca, biz Narcos severler sevinsek mi üzülsek mi bilemedik. Zira sonunu bilmemize rağmen heyecanla izlediğimiz *Spoiler: Escobar ölüyor* bu sezonun hemen bitmiş olması bir senelik yeni bir bekleyişi de beraberinde getirdi. Bütün bölümleri iki günde tüketince de tatmin olamayan ben, biraz da internette araştırmalara daldım, sizi de bundan mahrum bırakmak istemedim.

Pablo Escobar ve Medellín

Pablo Escobar ve Medellín karteli kimlerdir?

Konuya pek vakıf olmayanlarınız için kısaca bir özet geçeyim. Pablo Escobar ve Medellín karteli olarak tanınan grup 70'li yıllardan Pablo Escobar’ın öldüğü 1993 senesine kadar aktif olarak çalışmış uyuşturucu kaçakçılarıydı. Tabii ki sadece Kolombiya’da değil, kaçakçılığın yapıldığı ülkeler olan Bolivya, Peru, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve hatta bazı Avrupa ülkelerinde aktiflerdi. Zamanında ABD’ye giren kokainin %90’ı ve tüm dünyadaki kokainin %80’i Medellín karteli ve Escobar tarafından sağlanıyordu. Öyle ki, zirvede oldukları dönemde kartelin kazandığı para haftalık 420 milyon doları geçiyor, sadece paraları stoklamak için kullandıkları paket lastiklerine bile haftada 1000 dolar kadar para harcamak durumunda kalıyorlardı.

Pablo Escobar ve Medellín

Yaptıkları işler yasadışı olunca, kendi çıkarlarını korumak için suçları elbette ki uyuşturucu kaçakçılığı ile sınırlanmıyordu. Adam kaçırmalar ve cinayetlerin ardı arkası kesilmiyordu ve istedikleri olmadıkça da Medellín başta olmak üzere tüm Kolombiya’da terör estiriyorlardı. Kartelin en iyi dönemlerinde 500’den fazlası polis memuru olmak üzere 3500 kişinin öldürüldüğü söyleniyor ve bunların arasında başkanlık adayı Luis Carlos Galan’dan gazetecilere, bakanlardan hakimlere birçok insan var. Bütün bu kötülüklerin yanında Pablo Escobar’ın özellikle Medellín halkına ve maddi durumu yetersiz olan kişilere yaptığı yardımlar, yapılmasını finanse ettiği kiliseler ve okullardan da bahsediliyor. Narcos’ta da bütün bu olaylar ve Pablo Escobar’ın Kolombiya polisi tarafından öldürülmesine kadar olan süreçte ABD ile Kolombiya polisinin Pablo’yu yakalamak için ortak çabaları, Pablo’nun ailesiyle, kendi adamlarıyla ve diğer kartellerle ilişkileri ve bu zaman aralığında vuku bulmuş gerçek olaylardan esinlenilmiş hikayelere değiniliyor. Anlaşıldığı üzere Narcos, Medellín kartelinden sonra ikinci büyük kartel olan Cali karteli ve bir takım başka uyuşturucu kaçakçılığı hikayeleri ile devam edecek, heyecanla bekliyoruz.

Pablo Escobar ve Medellín

Medellín nerede?

Neyse, esas konumuza gelelim. Medellín, Pablo Escobar’ın memleketi olmakla beraber Kolombiya’nın başkent Bogota’dan sonraki ikinci büyük şehri aynı zamanda. Medellín kartelinin aktif olduğu senelerde dünyanın en tehlikeli şehirlerden biri olsa da bugünlerde Kolombiya’nın genelinde güvenlik sorunlarının azaldığını söylemek mümkün. Tabii ki bazı bölgelerde halen uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili problemler yaşanıyor ancak dünyadaki her büyük şehrin böyle tehlikeleri her zaman var.

Medellín Aburra vadisinin kuzeyinden güneyine doğru yerleşmiş ve çevresi dağlarla kaplı bir şehir, Antioquia bölgesinin de başkenti. Şehirde yarım düzine kadar üniversite bulunuyor ve gençlerin fazlalığı sayesinde oldukça canlı bir atmosfer mevcut. Ayrıca Medellín Kolombiya’nın ikinci büyük endüstriyel merkezi olarak da biliniyor. Şehrin kuzey tepelerinde iç savaştan kaçmış mülteciler yaşıyor ve yaşamlarını kazanmak için boya kalemlerinden kobay farelerine kadar her şeyi alıp satıyorlar.

Pablo Escobar ve Medellín
Pablo Escobar ve Medellín

Medellín'de Ne Yapılır?

Medellín görece olarak yeni bir şehir olduğundan mimarisi modernist yaklaşım ile örtüşüyor. Şehirde Kolombiya’nın ilk ve tek metro sistemi de bulunuyor. Medellín’e turist çeken en önemli yerlerden birisi de ismini belki günümüzün en ünlü modern sanatçısından alan Botero Müzesi. Medellín ayrıca harika iklimi ile de biliniyor, hatta takma adı “bitmeyen ilkbaharın şehri”. Sırf bunun için bile ziyaret etmeye değer.

Medellín’e yolunuz düşerse görmeniz gereken yerlerin arasında Metropolitan Katedrali başı çekiyor. İlginçtir, burası 1.1 milyon ile dünyada en çok tuğla kullanılan yapı olma rekorunu elinde tutuyormuş. Pueblito Paisa, tipik bir Antioquia köyünün yeniden inşa edilmiş versiyonu. Medellín’de her büyük şehirde olduğu gibi birçok müze de bulunuyor. Museo de Antioquio ve Palacio de la Cultura’nın önünde de az önce adı geçmiş Botero’nun heykelleri bulunuyor. Antioquia Üniversitesi’nin Müzesi’nde Kolombiya’nın en büyük antik seramik parçalar koleksiyonu bulunuyor. Aslında Medellín’in bir diğer takma adı da Heykeller Şehri. Bunun da sebebi 1980’lerden bu yana her binanın yıllık bütçesinsen belirli bir yüzdenin halka açık sanat eserlerine ayrılmasının kanunen zorunlu tutulmuş olması. En çok heykelin bulunduğu bölgeler Plaza Botero, El Cerro Nutibara ve Suramericana. Medellín’de birçok park ve yeşil alanla karşılaşmanız da mümkün.

Pablo Escobar ve Medellín
Pablo Escobar ve Medellín
Pablo Escobar ve Medellín

Kolombiya kahvesi çok yakınınızda

Kolombiya bilindiği üzere kahvesiyle ünlü ve Medellín’de Kolombiya’nın kahve üretilen merkezlerinden yalnızca birkaç saat uzaklıkta. Yani burası kahve severler için bir cennet niteliğinde olabilir. Ayrıca Kolombiya mutfağının bölgesel lezzetlerini denemek için de bu büyük şehrin dört bir yanına yayılmış restoranları da denemeden dönmek doğru olmaz.

Belki de bir gün biz de Medellín sokaklarında gezerken Pablo’nun ve kartelinin ruhunu hisseder, Narcos’u yerinde görmenin hazzını yaşarız. Bunu yapmak için özel düzenlenmiş turlar bile var, şuradan inceleyebilirsiniz.

Pablo Escobar ve Medellín

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.