Özgür Basın Herkese Lazım

Ezgi Özkurt 18.07.2016

TGC: "Adalet gibi, özgür basın da herkese lazımdır."

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, darbe girişimi sırasında ve sonrasında yayın kuruluşlarına yönelik baskınları, erişim engellemelerini ve gazetecilere yönelik linç girişimlerini kınadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Cumhuriyet tarihinin en zor dönemlerinden birinden geçiyoruz. Türkiye 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrası ölüm ve yaralanmalarla yaşadığı ağır travmanın etkisini atlatmaya çalışıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak parlamenter demokrasiyi, halkın temel hak ve özgürlüklerini, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmaya dönük her türlü girişimin karşısındayız. İçinden geçtiğimiz bu kritik süreçte basın çalışanları uğradıkları saldırı, baskı ve tehditlere rağmen yayınlarına devam ederek darbenin önlenmesine yardımcı olmuşlardır.

Darbe girişimi sırasında televizyon ve gazeteler basıldı.

"Hatırlanacağı gibi darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından TRT, CNN Türk ve Hürriyet Gazetesi saldırıya uğramış, yayınları engellenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Halk TV, İMC TV ve Hayatın Sesi TV’nin de yayınları sık sık kesilmiştir.

Ne yazık ki, darbe girişiminin hemen ardından süreci takip eden basın mensuplarına yönelik saldırılar sürmektedir. Muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar, sokaktaki provokatörler tarafından dövülmüştür. Gazeteler basılmış, internet sitelerine erişim engellenmiştir.

Hürriyet foto muhabiri Şamiloğlu linç edilmeye çalışıldı.

15 Temmuz gecesi Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu, Boğaziçi Köprüsü'nde gözaltına alınan askerlerin saldırıya uğradığı anı fotoğraflarken linç girişimine uğramıştır. 20 kişilik bir grup tarafından dövülen, fotoğraf makineleri kırılan Selçuk Şamiloğlu, şans eseri kurtulmuştur.

CNNTÜRK çalışanları darp edildi.

15 Temmuz gecesi muhabir Göksel Göksu, Fulya Öztürk, kameraman Onur Özel, Taksim Meydanı’ndaki gelişmeleri izlerken darp edilmiş, kameraları kırılmıştır.

CNN Türk’e yapılan baskın sırasında da kameraman Ahmet Akpolat saldırıya uğramış, kamerası kırılmıştır.

GAZETEM İSTANBUL basıldı.

17 Temmuz 2016 Pazar gecesi Gazetem İstanbul'un Beylicium AVM'deki merkezi 25 kişilik bir grup tarafından tahrip edilmiş, ofiste bulunan tüm malzemelere hasar verilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

12 internet sitesine erişim engeli getirildi.

"İnternette yayın yapan Medyascope, Gazeteport, Rotahaber, ABC Gazetesi, Karşı Gazete, Haberdar, Aktif Haber, Postmedya, S Medya, Özgür Düşünce, Meydan ve Yarına Bakış sitelerine erişim engellenmiştir. Bu engellemeler “sansür”dür. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı engellenmemelidir.

Gazetecilerin ve medya kuruluşlarının güvenliği sağlanmalıdır.

Başbakan’ın "Darbenin meşruiyet kazanmasının engellenmesinde milli duruş sergilediğini” belirterek teşekkür ettiği “basın kuruluşlarının ve gazetecilerin güvenliği” acil olarak sağlanmalıdır.

Darbe girişiminden sonra sokaklara çıkan yurttaşların bir bölümünün toplumda unutmaya, unutturmaya çalıştığımız linç kültürünü yeniden hayata geçirdikleri gözlenmiştir.

Bu ortam basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yönelik baskıların artırılması için bir fırsat olarak görülmemelidir. İnternet sitelerine getirilen erişim engellemeleri kaldırılmalıdır.

Darbe girişimi sonrasında özlenen toplumsal barışın ve kardeşliğin sağlanması; basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün korunması ile mümkündür. Adalet gibi, özgür basın da herkese lazımdır.”


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.