Özel iPhone 7 İncelemesi (1. Bölüm)

Süleyman Okan 08.09.2016

iPhone 7’nin yeni suya dayanıklı unibody tasarımı ve geliştirilmiş kameraları çok göz alıyor.

Appleseverler için Eylül’ün tadı tuzu olan Apple lansman etkinliği gerçekleşti ve Apple’ın yeni ürünleri dünyaya tanıtıldı. Apple bu etkinlikte yaz boyunca hakkında haberler sızan ve heyecanla beklenen iPhone 7’yi, iPhone’un favori aksesuarı Apple Watch’ın yeni serisini ve yeni kablosuz kulaklıkları AirPods’u tanıttı.

Gazetemsi okurları için özel hazırladığımız 2 bölümlük iPhone 7 inceleme dosyasında, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hakkında merak ettiğiniz her şeyi inceleyeceğiz: iPhone 7'nin yenilikleri neler? iPhone 7 almaya değer mi? iPhone 7'nin yeni özellikleri beğenilecek mi? iPhone 7 kameralarını geliştirdi mi? iPhone 7 eski kulaklıkları kullanımdan kaldırdı mı? iPhone 7 kaç lira olacak? Bütün bu soruların cevabını bugün ve yarın 2 parça olarak yayınlayacağımız özel iPhone 7 dosyasında araştıracağız.

Genel Tasarım: Siyah, Daha Siyah, Simsiyah

Telefonun kasası ilk bakışta iPhone 6s’ten pek farklı görünmüyor. Ama karanlıkların prens ve prenseslerine bir sürpriz var: Siyah renk geri döndü, hem de iki ayrı çeşidiyle! Ağırbaşlı bir mat Siyah renk çeşidinin yanında, parlak, paslarlak bir Simsiyah model de mevcut.

Özel iPhone 7 İncelemesi (1. Bölüm)

Mat siyah model, siyah kasa üzerine siyah Apple logosu ile gerçek siyah aşıkları için üretilmiş. Ama Simsiyah Siyah’tan da siyah! Bu yeni cilalı Simsiyah rengi yakalamak için Apple özel 9-adımlı bir alüminyum eloksallama bandı kurmuş ve telefonları yılmadan cilalayıp parlatmış. Sonuç, gıcır gıcır, şüphesiz bolca parmak izi ve toz gösterecek, ama pek havalı yeni bir iPhone rengi.

Azıcık içiniz mi karardı? iPhone 7’yi Gümüş, Altın ve Roze Altın renklerinde de alabilirsiniz.

Yeni Özellik: Su ve Toz Geçirmez Kasa

iPhone 6s ile aynı görünen kasanın tek yeni numarası yeni renkleri değil elbet. Apple sonunda Sony ve Samsung gibi rakiplerini takip etti ve iPhone’u nefes almayacak şekilde sımsıkı kapattı. Yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus toz ve suya dayanıklı unibody bir gövde ile tasarlandı.

Özel iPhone 7 İncelemesi (1. Bölüm)

IP67 koruma standardıyla tasarlanan yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri, eski modeller gibi toz geçirmiyor ve içinde pislik birikmiyor. Ayrıca 1 metreye kadar suda 30 dakikaya kadar su geçirmiyor. Yani artık iPhone’unuzu yağmurda çamurda kullanırken en ufak bir endişeye gerek kalmadı. Yanlışlıkla suya düşürdüğünüzde duruma göre iPhone 7 bozulmadan kurtulabilecek. Tuvalete düşürenler kesin kurtarır, havuza düşenlerin şansı büyük, yatından düşürenler ise talihine küssün diyeceğim ama yatları varsa epey talihli olmalılar. Fakir fukaranın koruyucusu Apple’a bir alkış!

Yeni Kameralar Göz Alıyor

iPhone’unu dümdüz sevenler çok üzülecek ama fotoğraf çekmeyi sevenler bu habere bayılacak. iPhone 7’nin en göze çarpan özelliği, eskiden dümdüz olan kamera bölgesinin büyümüş ve şişkin bir biçimde vücuttan kabarmış gözükmesi. “Bunun tek bir anlamı olabilir: Çok daha kaliteli bir lens” diye düşündüyseniz, iPhone 7 için haklısınız. Ama bunun iPhone 7 Plus sahipleri için çok daha çarpıcı bir anlamı var: Çok daha kaliteli 2 lens!

Özel iPhone 7 İncelemesi (1. Bölüm)

Yeni iPhone kameraları, daha geniş ƒ/1.8 diyaframa ve optik görüntü stabilizasyonuna sahip, yani çekerken eliniz titrese de resimleriniz keskin çıkabiliyor. Bu kombinasyon sensöre varan ışık oranını %50 artırıyor. iPhone 7’nin genişlemiş lens açıklığı ve optik görüntü stabilizasyonu, pozlandırma derecesini 3 kat yükseltebilmeniz, daha karanlık ortamlarda rahat fotoğraf çekebilmeniz anlamına geliyor. Altı bileşenli safir kristal lensler, 12 MP sensörlerin üzerinde duruyor ve yeni 4 LED’li True Tone Flash eski flaş modellerine oranla %50 daha kuvvetli aydınlatıyor. Bu hem ten renginin beyazlaşmadığı flaşlı resimler çekmek isteyen hem de iPhone’unu fener olarak kullananlar için iyi bir haber.

Özel iPhone 7 İncelemesi (1. Bölüm)

Ayrıca iPhone’nunu büyük seven iPhone 7 Plus sahipleri, 1 değil 2 yeni lense kavuşmuş olacak. Bu lenslerden normal iPhone 7’deki ile aynı olanı, geniş açılı kamera olarak geçiyor. Ama fotoğraf çekerken bir alana dokunarak, lensi değiştirip ƒ/2.8 diyaframlı telefoto lense geçiş yapabiliyor. iPhone 7 Plus’ın telefoto lensi, optik x2 zoom özelliği ile kaliteyi düşündürmeden görüntüyü yakınlaştırabiliyor.

Özel iPhone 7 İncelemesi (1. Bölüm)

Yenilikler bu kadar değil! Yenilenen ön FaceTime HD Kamera, artık 7 megapiksel boyutunda fotoğraf ve 1080p HD video kaydı yapabiliyor. iOS 10 ise RAW formatında resimleri işleyebiliyor. Yeni gelen “Portre” fotoğraf çekme özelliği ise, o profesyonel kameralarda görmeye alıştığımız arka plandaki ışık ve detayların bulanık renk toplarına dönüştüğü bokeh efektini ufacık telefon kameranızda taklit edebilecek. Instagram bu konuda bir yorum yapmadı ama bence çok mutlular!

Arkası Yarın

Yarınki yazımızda iPhone 7'nin tartışmalı özelliklerini masaya yatıracağız. Tamamen yenilenmiş Ana Ekran Düğmesi, iptal edilen kulaklık girişi, geliştirilmiş ses sistemi, ekranı, işlemcisi, pili ve fiyatını inceleyeceğimiz inceleme dosyamızın 2. bölümünü kaçırmayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.