Özel Haber: Sabiha Gökçen'de Gerçekte Ne Oldu?

Elif Durgun 21.10.2016

Taksicilerin İETT'yi istemediği konuşuldu, sosyal medya sallandı. Peki işin aslı neydi?

Dün sabah saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan eylem bugün de, özellikle sosyal medyada konuşulmaya devam etti.

Çeşitli gazete ve internet sitelerinde çıkan haberlere göre SawKoop’a bağlı olarak faaliyet gösteren taksi şoförleri, İETT şoförlerini darp etmiş ve kendilerinden başka toplu taşıma aracı istemediklerini söylemişlerdi. Yapılan eylem kimi haber ve yorumlarda ‘terör’ olarak nitelendirildi. İstanbullular da okudukları bilgiler doğrultusunda, her platformda bu konuyla ilgili tepkilerini haklı olarak dile getirdiler. Eylem ‘dünyanın en saçma eylemi’ olarak görülüyordu. Çünkü İstanbul’un ikinci havalimanı, hali hazırda daha ekonomik olarak görüldüğü için tercih ediliyordu. Peki, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekte ne yaşandı?

Bu sabah aradığımız Sawkoop yönetimi, öncelikle yapılan eylemi doğruladı. Ancak eylemle ilgili yapılan haberlerdeki bazı eksik ve yanlış bilgilere dikkat çekerek gerçekte neler olduğunu da anlattı.

Özel Haber: Sabiha Gökçen'de Gerçekte Ne Oldu?

“Haberlerde verilen sloganlar yanlış”

“Öncelikle yaşanan şiddet içerikli olayları tasvip etmediğimizi söylemek isteriz. Biz havalimanı içerisindeki kiralık alanlarda resmi olarak faaliyet göstermekteyiz ve bizim eylemimiz asla İETT ve Havabüs’e yönelik değil. Bizim gibi resmi olarak faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarına itiraz etmemiz zaten söz konusu değil. AKMİS adında bir otobüs firması taşımacılık yapmakta. Bu firma, güvenlik konseyi toplantılarında daha önce defalarca dile getirmemize karşın taksi durağını işgal ediyor ve aslında yasa dışı olarak faaliyet gösteriyor. Üstelikle "Bursa, İstanbul" diye bağırarak yolcu toplamaya çalışıyorlar. Etik davranmadıklarını defalarca dile getirdik. Bununla ilgili birçok toplantı yapıldı ve resmi itiraz dilekçeleri yazdık. Çünkü bu otobüslerin, havalimanı girişi önündeki otoparka alınması söz konusuydu. Bu kısımda yolcu indirip, bindirmeleri gerekiyordu. “AKBİL DIŞARI” diye atılan slogan gerçekte “AKMİS DIŞARI!” diye atıldı ve arkadaşlarımızın dışarıdan kastı otoparktı. Tasvip etmediğimiz halde şiddet gören kişi de bu firmanın müdürü, elbette İETT şoförü değil.”

Sawkoop yönetiminin günün ilerleyen saatlerinde resmi internet sitesinden de bir açıklama yapması bekleniyor.

Özel Haber: Sabiha Gökçen'de Gerçekte Ne Oldu?

Karşı taraf ne diyor?

Karşı taraftan gelen iddiaya göre ise taksi kooperatifi yolcuları eskiden olduğu gibi 80 TL karşılığında Harem’e götürmek istiyordu ve bu otobüsleri havalimanından uzaklaştırmak için lobi yapmaya başladı. Çünkü bu toplu taşıma araçları yolcuları havalimanı yakınlarında oluşturduğu İstanbul’daki ilk özel otogara taşımaya başlamıştı. Bu hizmete göre İzmit, Bursa gibi istikametlere gidecek olan yolcuların Sabiha Gökçen’den Harem’e gitmeleri, oradan da yeniden Ankara istikametine dönmeleri gerekmiyordu. “Park yeri” kullanma izinleri ile hayata geçirilen proje yolcular tarafından da büyük ilgi gördü.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.