Özel Dosya: Fenerbahçe

Yasin Abay 07.09.2016

Dick Advocaat’ın Fenerbahçe ve Türkiye analizleri sonucunda Fenerbahçe ligde ve Avrupa’da varlık gösterebilecek mi?

Vitor Pereira’nın etkisinden yavaş yavaş kurtulmaya başlayan Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Advocaat’ın ilk analizlerinden biri top sürebilen süratli oyuncu ve yaratıcı oyuncu eksikliğinin olmasıydı. Bununla ilgili yönetimle birlikte hakkında karar verilen iki önemli futbolcu var: Salih Uçan ve Miroslav Stoch. Finansal Fairplay kurallarının da bu kararlara etki etmesiyle, Fenerbahçe bu iki oyuncunun takıma tekrar kazandırılması yönünde karar kıldı. Peki yeni transferler Lens ve Sow için ne düşünüldü, nasıl hareket edildi?

Özel Dosya: Fenerbahçe

Dick Advocaat, top tutma becerisinin yüksek olduğunun farkına varmış olsa da şampiyonluk için bundan daha fazlasının gerektiğini biliyordu. Yapılan analizler sonucu yönetimden istekte bulunan deneyimli teknik adam Moussa Sow ve Jeremain Lens’in transferinde etkisini gösteriyor. Sow’u eski Fenerbahçe günlerinden anımsıyoruz. Tekrar Fenerbahçe’ye dönen oyuncu bilindiği üzere hem santrfor hem de sol açık oynayabiliyor. Güçlü fiziği ve atletik yapısı ile dikkat çeken oyuncu Stoch ile birebir çekişmeyecektir. Rakip analizlerine göre biri diğerinin yerine tercih edilebilecek Stoch ve Sow, tamamen farklı türde iki oyuncu.

Fenerbahçe 2016/2017 sezonunda elindeki oyuncuların da yapabilecekleri göz önüne alındığında 4-2-3-1 veya 4-3-3 oynayabilecektir. 4-3-3’e daha yatkın bir kadroya sahip olduğunu düşündüğüm Fenerbahçe, son zamanlarda TV’lerin tabiri ile ''10 numara'' transferi yapmayarak beni haklı çıkaracaktır. Dünyada 10 numara yoktur, ofansif orta saha vardır. Ofansif orta saha da 4-2-3-1’de o üçlünün ortasında oynar. Bu pozisyona bir oyuncu yakıştıramazsanız o taktikten vazgeçebilirsiniz. Bir yıl gibi kısa dönem için gelen Dick Advocaat da mantık çerçevesinde davranacak ve o pozisyonu zorlamayacaktır. Sonuç olarak ondan beklenen maçları kazandırması ve olumsuz eleştirilere en iyi cevap yöntemi de bu olacaktır.

Kalenin Durumu

Özel Dosya: Fenerbahçe

Fenerbahçe incelemesine detaylı girecek olursak, kaleden başlayalım. Volkan Demirel, yaz ayı içinde bir bel ameliyatıyla uğraştı ve toparlanma aşamasında. Yaşı, bir kalecinin en verimli olabileceği yaşlardan, 33. Fiziksel olarak toparlanabilirse Fenerbahçe’nin kaptanı ve kalecisi olarak devamlı oynayışını sürdürecektir. Fabiano ve Ertuğrul ise birbirine daha çok benzeyen iyi yedek kaleciler. Volkan Demirel’e göre refleksleri daha kuvvetli olan bu ikisi içinde Fabiano, Volkan Demirel’i sezon içinde zorlayabilir. Fenerbahçe ile ikinci yılına giren oyuncunun bir sonraki sezon için takım kadrosuna kontratlı olarak dahil olması da mümkün.

Defans Hattı Nasıl Etkilendi?

Özel Dosya: Fenerbahçe

Fenerbahçe defansı etkileyici isimlerden oluşuyor. Geçen yıl en iyi defans istatistiklerine sahip defans hattı kan mı kaybetti yoksa yeniden açan bir çiçek mi, hâlâ emin olamıyoruz. Gökhan ve Caner kayıp olarak yansısa da Gregory van der Wiel, İsmail Köybaşı ve Skrtel’in takıma katılması defans merkezine doğru bir güç odağı oluşturmuş gibi.

Bana göre en büyük kayıp Bruno Alves! Yaşı her ne kadar ilerlemiş olsa da hâlâ çok iyi bir pas dağıtan stoper ve çok cüzi bir miktara yeniden sözleşme imzalayabilirdi. Skrtel’in kötü olduğunu düşünmüyorum ama maliyet hesabı yönünden elde Kjaer ve Neustadter varken, Alves iyi bir üçüncü olabilirdi.

Gökhan Gönül, Fenerbahçe ile özdeşleşmiş iyi bir hücumcu sağ bek oyuncusu. 31 yaşındaki oyuncu Beşiktaş ile iyi bir kontrat imzaladı ve kendi adına haklı bir adım attığını söyleyebiliriz. Bunun yanında Fenerbahçe ise Gönül’ün yerini van der Wiel ile doldurdu. Reaksiyon ve top sürme konusunda Gönül’den zayıf olan oyuncu defansif anlamda daha başarılı gözüküyor. Daha dengeli bir oyun karakterine sahip olan Wiel, sağ bekte Gönül’ün eksikliğini hissettirmeyecektir.

Sol bek tam bir soru işareti. Aykut Kocaman zamanında çok iyi oyunlar çıkaran Hasan Ali Kaldırım, şans verildiğinde iyi bir sol bek performansı gösterebileceğini kanıtlamış bir oyuncu. İsmail Köybaşı da geçen yıl Beşiktaş için iyi maçlar çıkardı ve milli takıma yükseldi. Caner’in yüksek performansı hafızalarda iken, bu iki oyuncunun taraftarın gözüne girmesi zaman alacaktır.

Orta Sahada Kimlik Bunalımı

Özel Dosya: Fenerbahçe

Fenerbahçe orta sahası ciddi bir kimliğini bulma sorunu yaşadı. Önce Pereira’nın 3-5-2 hamlesi ve sonra Advocaat’ın teknik heyetin başına geçmesi ile medya da olayları takip etmekte güçlük çekti. Transfer döneminde herkesin ''10 numara'' diye sayıkladığı dönemde güçlü bir üçlü ile 4-3-3 daha akıcı bir Fenerbahçe izletir diye düşündüm ve şartların bu yönde oluşması beni sevindirdi.

Ozan Tufan, Mehmet Topal ve Alper Potuk bu güçlü orta üçlüyü oluşturacaktır. Zaman zaman dengeli oyunu tercih etmek adına pozisyon değişiklikleri ile 4-2-3-1’e de dönülebilir. Zira taktikler rakamlardan değil zamanlama, rakibin yaptıklarınıza tepkileri ve bu tepkilere nasıl reaksiyon verdiğinizden oluşur. 90+5’te 1-0 geride iseniz 0-0-11 oynayabilirsiniz gibi.

Salih’in ve Souza’nın durumu biraz karışık görünüyor. Salih, Alper ile değişmeli oynayabilecektir. 4-3-3 ve 4-2-3-1 arası dönen oyunda akıcı ve dengeli oyun farklılıklarını bu iki oyuncu belirleyebilir. Dengeli oyun tercih ediliyorsa sol ve sağ kanadı da orta sahaya eklemeye gerek duyuyorum. Bu sistemin solunda Stoch veya Volkan, sağında Lens veya Aatıf iyi iş çıkarabilir ama Lens dışında diğerleri Fenerbahçe’nin istediği seviyede oyuncular değil.

Dizilişe Göre Değişen Forvet Hattı

Özel Dosya: Fenerbahçe

Sağ ve sol kanat oyuncuları orta saha yerine forvet oyuncularından kurulursa akıcı bir oyun ortaya çıkacaktır. Sow’un gelişi bunu çok mümkün hale getirdi. Sağ kanada ise bu sistemde Robin van Persie’yi koyabiliyorum. Her ne kadar oranın oyuncusu olmasa da serbest forvet oyuncusu olarak orada iyi işler yapacak ve takımı ileriye taşıyacaktır. Biliyorum, van Persie orada mutlu olmayacaktır. O zaman eldeki oyuncuların yeterliliği ve istekleri baz alındığında 4-3-3 ve 4-2-3-1 arası karma bir sistem ortaya çıkıyor. Sağ kanat oyuncusu olarak Lens kullanılabilir ve sola da bir forvet oyuncusu Sow yazılır. Santrfor mevkiinde ise van Persie veya Emenike rakip analizlerinin de tercihe etkisi ile değişmeli oynayabilirler. Emenike, bu yıl için biraz ışık vermeye başladı. Takıma uyum problemini aşar ve taraftardan da olumlu tepkiler alırsa, tam performansını sahaya yansıtması fazla zaman almayacaktır. Fernandao, 4-4-2 sisteminde daha etkili olabilecek bir hücumcu ve tek santrforlu sistemlerde çok iyi bir ofansif orta sahanız yoksa gol bulması zor. Fenerbahçe, ilk fırsatta Fernandao’yu elden çıkarmalı.

İlk 11 tercihleri ve yedekler

Fenerbahçe kadrosu için 4-3-3 dizilişi adına ilk 11 ve yedek oyuncu tercihlerim şöyle:

Kaleci: Volkan Demirel (8)

Defans: Hasan (7) - Neustadter (8) - Kjaer (9) - van der Wiel (8)

Orta Saha: Alper (8) - Mehmet (9) - Ozan (7)

Forvet: Sow (8) - van Persie (8) - Lens (8)

Yedekler: Fabiano (7) - Şener (7) - Souza (7) - Salih (6) - Emenike (7) - Volkan Şen (7) - Stoch (7)

Fenerbahçe kadrosu ve ismi bir şekilde ilk ikiye oynayacaktır ama şampiyon olmak, şampiyon gibi oynamak oyuncuların uyumu ve herkesin yerini bilmesinden geçiyor. Türkiye ve Fenerbahçe adına iyi analizler yapan Advocaat çözüm üretme konusunda da başarılı olabilirse Fenerbahçe başarılı olacaktır. Şampiyon olmak ise Advocaat’ın biraz da Türkiye’yi ve rakipleri daha iyi tanımasından geçiyor. İlk iki maçta ''ben burada yeniyim'' diye adeta haykıran hoca, en geç bir ay içinde bu sorunu çözmeli.

Avrupa’da ise çok zorlu bir gruba düşen Fenerbahçe, eğer bu yıl şampiyonluk ve dördüncü yıldızı istiyorsa oyuncuların bu süreçte yıpranmasına izin vermemeli. Diğer yandan eldeki oyuncuların profesyonellik durumlarına göre her kupaya odaklanmak da bir sorun teşkil etmeyebilir. Henüz bu profesyonelliği görmediğimiz oyuncular için tek hedef koymak ve onu da lig şampiyonluğu yapmak Fenerbahçe ve hayat gerçekleri açısından en faydalı adımlardan biri olacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.