Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!

Büyük kısmı dev bir üniversite olsa da Oxford'da görülecek çok şey var.

Oxford nerede?

Oxford, İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan bir üniversite şehri. Evet, Oxford Üniversitesi’nin binaları şehrin büyük bir kısmını kaplıyor - zira 40’tan fazla binası bulunuyor - ancak burası, bu ve daha birçok sebepten dolayı da ülkenin tarih ve kültür merkezlerinden birisi.

Bildiğiniz üzere Oxford Üniversitesi dünyanın en eski ve en kaliteli üniversitelerinden bir tanesi, dolayısıyla da akın akın öğrenci alıyor ve şehrin nüfusunun yaklaşık %30’unu öğrenciler oluşturuyor. Hem İngiltere’nin farklı bölgelerinden hem de dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler sayesinde de şehrin kültürel çeşitlilik oranı oldukça üst seviyelere çıkmış oluyor böylece. Zaten her yanı müzeler, kütüphaneler ve sanat galerileriyle kaplı olduğu için şehre adım attığınız anda kültür düzeyiniz bir tık artıyor bile diyebiliriz. Kendinizi Harry Potter setinin içindeymiş gibi hissetmeniz de cabası.

Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!

Oxford’da nereleri gezmeli?

Oxford’un şehir merkezi oldukça kompakt bir yapıya sahip ve bu yüzden şehri yürüyerek gezmek mümkün. Tabii öğrenci şehri olduğundan bisiklet de oldukça yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracı, eğer siz de bisiklet sevenlerdenseniz bu şekilde gezmeyi tercih edebilirsiniz. Burası dediğimiz üzere eğitim ve kültür düzeyi ile ün yapmış bir şehir olduğundan gezilecek yerlerin başını okul binaları, müzeler ve kütüphaneler çekiyor. Birkaç isim vermek gerekirse, Doğa Tarihi Müzesi, Bodleian Kütüphanesi, New College ve Sheldonian Tiyatrosu görmeniz gereken yerlerden. Bodleian Kütüphanesi, Avrupa’nın da en eski kütüphanelerinden biri ve İngiltere’nin ikinci en büyük kütüphanesi. Durum böyle olunca da haliyle inanılmaz bir koleksiyona sahip.

Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!
Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!

Oxford’un en çok rağbet gören turistik mekanı Christ Church. Harry Potter filmlerine de ev sahipliği yapmış bir yer. Zaten sette gibi hissetmeniz boşa değil demiştim. Ayrıca Alice Harikalar Diyarı’nda da adı geçen bir binadır kendisi. University Church of St Mary the Virgin de ağzınızı açık bırakacak bir manzaraya sahip kiliselerden. Avrupa’da gezerken çıkılmadık kilise ve katedral kulesi bırakmamaya ant içmeniz gerektiğini de buradan hatırlatayım. Bunların yanında New College ve daha birçok üniversite binasını çaba sarf etmeden şehrin her köşesine serpiştirilmiş halde göreceksiniz.

Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!
Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!

Doğa Tarihi Müzesi’nin zaten ilginizi çekmeme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Her türlü canlı türünün her türlü detayına ve bilgisine ulaşabileceğiniz bir yer burası. Binanın kendisi de çok güzel. Oxford Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve Bilim Tarihi Müzesi de ziyaret edebileceğiniz diğer ilgi çekici müzeler. Üstelik müzelerin büyük çoğunluğuna giriş ücretsiz.

Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!

Şehrin en önemli caddesi sayılabilecek High Street’te bilumum alış verişi yapmanız ya da restoranlarda yemek yemeniz mümkün. Bizim kapalı çarşı ayarında, Covered Market adında eski bir çarşısı da bulunuyor. Ama iç mekanlarda takılmaktansa şehrin her yanını kaplayan yeşil alan ve parklarda da vakit geçirebilirsiniz tabii.

Oxford bir öğrenci şehri olduğundan yeme-içme ve eğlence için seçenekler sayısız. Yürüyerek yorulduğunuz gününüzü şehrin sayısız pub'larından birinde, belki de North Parade civarlarında noktalamak fena fikir değil sanki, ne dersiniz? :) Fotoğraflar aşırı güzel görünüyor, hadi ben kaçtım!

Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!
Oxford Üniversiteden İbaret Değildir!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.