Outlast-2 2017'de Piyasada!

Cengiz Özer 03.10.2016

Kovalamaca kaldığı yerden devam ediyor!

Korku-gerilim türü oyunları bağımlılarının mutlaka oynamış olduğu ve asla unutamadığı oyunların başında gelen Outlast, serinin ikinci oyunu ile 2017 yılının ilk çeyreğinde biz oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Aslında bu yılın sonbaharında, yani içinde bulunduğumuz aylarda yayınlanması planlanan Outlast-2, oyunun yapımcıları tarafından “Bağımsız bir stüdyo olarak görevimiz en korkunç, en doyurucu deneyimi size en iyi şekilde sunmaktır” açıklamasıyla 2017’ye ertelendi.

Oyunun yapımcıları benzer bir açıklamayı Outlast’ın DLC’si olan “Outlast Whistleblower” için de yapmıştı. “Oyuncularımız daha çok korkmak istiyorlar, biz de ona göre bir oyun hazırlıyoruz” mealinde bir açıklama yapmışlardı. Akabinde ise vahşet dolu sahneler barındıran bir DLC karşımıza çıkmıştı.

Öncelikle hatırlamak babında Outlast serilerine kısaca bir bakalım…

Outlast, ilk olarak 4 Eylül 2013’de oyuncuların karşısına çıktı. İlk oyunda heyecanı seven bir gazeteciyi oynuyorduk. Karakterimizin adı Miles Upshur idi.

Outlast-2 2017'de Piyasada!

Oyun Colorado’daki “Mount Massive Asylum” akıl hastanesinde geçiyordu. Karakterimiz gazeteci Miles Upshur, kendisine Waylon Park isimli bir kişiden gelen e-maile istinaden, eline kamerasını alıp bu akıl hastanesine gidiyordu. Hastaneye girmesine giriyordu ama girdiğinde karşılaştığı şeyler, tüyler ürpertici idi. Akıl hastanesinde Murkoff Şirketi’nin akıl hastaları üzerinde birtakım deneyler yaptığı ortaya çıkıyordu.

Bu deneyler sırasında, bir yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşayan akıl hastası Billy Hope’un beyninde kontrol ettiği (oyunun bu kısmı bana Matrix filmini oldukça anımsattı) “Walrider” isimli metafizik canlı ortaya çıkmıştı. Gazetecimiz Miles Upshur’un ise hastaneye girdikten sonraki tek amacı, akıl hastanesindeki hastalardan ve Walrider’dan kaçarak, burayı terk etmekti.

Whistleblower!

Outlast’tan sonra 2014 yılı mayıs ayında oyunun bir DLC’si olan “Outlast Whistleblower” yayınlandı.

Outlast-2 2017'de Piyasada!

Burada ise karakterimiz, ilk oyundaki gazeteci Miles Upshur’a maili gönderen Waylon Park'tı.

Waylon Park, Murkoff Şirketi’nde çalışan bir yazılım uzmanıdır. Kendisi akıl hastaları üzerinde yaptığı insanlık dışı deneylerden rahatsızlık duyduğu için Miles Upshur’a Murkoff’un yaptıklarını anlatan bir mail atar. Fakat maili attıktan sonra şirketin müdürüne yakalanır ve kendisi de Murkoff’un yaptığı deneylere dahil olur. Konu, bundan sonra Waylon Park’ın, Mount Massive Asylum’da yaşadıkları ve oradan kaçışını konu alarak devam eder.

Outlast ile Outlast Whistleblower’in en çekici kısmı ise farklı karakterleri canlandırmamıza rağmen iki oyunun da belli bir zaman diliminde kesişmesidir. Karakterimiz olan Waylon Park bir yerde gazeteci Miles Upshur ile karşılaşır fakat bambaşka bir biçimde karşılaşır!

İlk oyunu ve DLC’sini henüz oynamayanlar olabileceği için devamını anlatmak, spoiler vermek istemiyorum. Yoksa Outlast serisi o kadar hoşuma gitti ki, bıraksanız hakkında sayfalar dolusu yazı yazabilirim.

Outlast ciddi manada gerilime sahipken, Outlast Whistleblower biraz daha az gerilimli fakat fazlaca vahşet öğeleri bulunduruyor.

Fakat bu oyunu, tek kişilik oyunlar (FPS oyunlar, “first person shooter”) diyebileceğimiz diğer oyunlardan farklı kılan çok önemli bir husus var. Bu da biraz oyunun konusu ile alakalı. Outlast’ta karakterimizin herhangi bir silahı yok! Yahut oyunda karşılaştığı düşmanları ile kavga ederek onları alt etmiyor. Konusu gereği; gazeteci olarak akıl hastanesine giden Miles Upshur’un tek silahı koşabilmesi ve saklanabilmesi. Yani oyun size çok farklı kombinasyonlar sunuyor. Dolayısıyla oyunda hayatta kalabilmeniz tamamen sizin saklanabilme beceri ve stratejinize bağlı. Benim Outlast’a duyduğum hayranlığın esas sebebi de budur.

Outlast-2

Şimdi ise serinin ikinci oyunu olan karşımızda: Outlast-2 (*Outlast Whistleblower bir DLC yani ek pakettir.)

Outlast-2 2017'de Piyasada!

2016’nın Nisan ayında fragmanı yayınlanan ve daha sonra demosu çıkan bu ikinci oyun, yapımcılarının anlattığına göre konu olarak akıl hastanesinden bağımsız olacakmış. Yayınlanan fragman ve demolardan hareketle oyunun bir çiftlikte geçtiğini kolayca anlamaktayız. Fakat konunun, ilk oyunun ana konusu olan Walrider’a ve Mount Massive Asylum’da yaşananlara nasıl bağlanacağını merak etmekteyim. Zira Outlast Whistleblower’in sonunda Waylon Park, akıl hastanesinden kaçarken yaşadıklarını kaydettiği kamerasındaki görüntüleri basına servis ediyordu. (*zaruri bir spoiler verdik, e bu kadarı da mecburen olacak.)

Fragman ve demolar bize gösteriyor ki, Outlast-2’de ilk oyundan farklı olarak dini motifler hat safhada yer alacak. Oyunun bir çiftlikte geçmesi ve dini öğeleri çokça barındırması kimilerine göre konusunun, 1978 Jonestown Katliamı’ndan ilham alınmış olabileceğini gösteriyor. Zira bahsi geçen katliamda 913 kişinin bir ormanda toplu intiharı söz konusuydu. Oyunun fragman ve demosunda da yerde cesetlerle çizilen haç figürü düşünceleri bu yöne çekmekte.

Outlast-2 2017'de Piyasada!

Kameramız yine olmazsa olmazımız. Ancak bu defa kameraya bir yenilik eklenmiş. Solda görüldüğü üzere çevredeki seslerin hangi yönden ve ne şiddette geldiğini gösteren L-R şeklinde mikrofon mevcut.

Demonun başında yazan giriş metnine göre biz eşi ile birlikte çalışan kameraman Blake Langerman’ı oynuyoruz. Yine demonun başlangıcında oynadığımız karakter bir yerden düşüyor ve oyuna böyle başlıyoruz. Muhtemelen eşi ile bir haber kovalarken kaza geçiren (ya da geçirtilen) bu ikiliden kameramanımız yani ana karakterimiz yaralı kurtuluyor ve elinde kamerasıyla eşini aramaya başlıyor. Akabinde oyunun konusunun geçtiği çiftliğe benzeyen yere geliyor ve olaylar bundan sonra devam ediyor.

Paylaşılan görüntü ve bilgiler oyunun konusu ve karakterlerin kim oldukları yönünde detaylı bilgiler vermiyor. Adı üstünde demo zaten, asıl amacı oyun hakkında merak uyandırmak.

Her şeyden önce, konusunu çok merak ettiğim Outlast-2, 2017’nin ilk çeyreğinde çıkacak. Gerilimin hat safhada olacağı bu ikinci seriyi nasıl oynayacağız bilemiyorum fakat benim gibi oynamak için sabırsız olanların oyun için biraz daha beklemesi gerekecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.