Oturmaz Mısınız?

İnci Vardar 31.05.2016

Duvarda asılı bir tasarım objesi mi, işlevsel bir masa ve tabure mi? İkisine birden sahip olmaya ne dersiniz?

Küçük bir evde yaşıyorsanız bilirsiniz; bırakın yemek masasını, sehpa koyacak yer bile zor bulunur. Etrafa geniş geniş koltuklar serpiştiremediğiniz, hatta üst üste dizilen basit sandalyelere bile yer ayıramadığınız için, evinize gelen arkadaşlarınızı tek bir koltuğa, çalışma sandalyesine, çok kalabalık durumlarda da yer minderlerine oturtmanız gerekir.


Jongha Choi'nin tasarımları sayesinde, artık arkadaşlarınız yerden yüksekte oturabilecek, hatta kahve fincanını elinde tutmak yerine sehpadan hallice bir masaya bırakabilecek. Gittikleri zaman da masa ve tabureleri katlayıp duvardaki yerlerine sabitleyebileceksiniz.

Eindhoven’da yaşayan Jongha Choi’nin bu tasarımları oluştururken dert edindiği birincil amaç, küçük evlere işlevsel mobilyalar kazandırmak değil. Choi, “De-Dimension” ismini verdiği tasarımını şu cümlelerle açıklıyor:


“Mevcut durumumuzda, yani modern toplumun imajları reklam, dolaşım ve internet bağlantılı bir şekilde deneyimlediği bu çağda, neden imajların düz bir zemine bağımlı oluşunu sorgulamıyoruz? Neden daha üç boyutlu düşünmüyor ve imajla doğrudan etkileşime girmiyoruz? Kendime sorduğum soru bu noktadan çıktı ve fikrimi bireysel bir bakış açısıyla gerçeğe dönüştürmek için farklı yöntemler denedim.”

Kişisel beğenilere göre geliştirilebilecek bu yeni tasarım anlayışıyla, bir gün kendimizi Van Gogh’un odasındaki sandalyede otururken bulabilir, Dali’nin çekmecelerine ufak tefek eşyalarımızı saklayabiliriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.