Oryantiring İle Tanışın

Ali İhsan Kaya 12.09.2016

Yön bulma olarak da adlandırılan oryantiring sporu ile spor yaparken keyifli zaman geçireceksiniz.

Oryantiring harita yardımı ile yön bulmaya dayanan ve zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazilerde yapılabilse de genellikle ormanlık araziler tercih ediliyor. Birçok ülkede federasyonu da kurulmuş, örgütlü olarak bu sporu icra ediyorlar. Sporun kuralları da federasyonlar tarafından belirlenmiş. İlk olarak 1918 yılında İsveç’te bir albay tarafından gerçekleştirilmiş.

Oryantiring İle Tanışın

Türkiye’de de bu sporla ilgilenen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle silahlı kuvvetler ve kamu kuruluşları bünyesinde bu spor 1970’lerden beri yapılmakta. 1999 yılında halka açık oryantiring grupları da kurulmuş. Günümüzde kendi özerk federasyonu bulunuyor.

Oryantiring İle Tanışın

Oryantiring nedir, nasıl oynanır?

Oryantiring sporcuları kendilerine verilen haritadaki hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Hedef noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Hedefe ulaşan sporcu, hedefe ulaştıklarını göstermek için bayrağın yanına konan zımbayı taşıdıkları fişe basarlar. Bazı yarışmalarda teknoloji bu kuralı değiştirebiliyor. Zımba ve kontrol fişi yerine elektronik sistemler kullanılabiliyor. Hedefler arasında izleyeceğiniz yola siz karar veriyorsunuz. Fakat yarışmacıların birbirlerini izlemesi kesinlikle yasak. Bu yüzden yarışmacılar birkaç dakika ara ile parkura başlıyorlar. Haritada belirtilen bütün hedeflere ulaşmanız gerekiyor. Aksi takdirde diskalifiye oluyorsunuz.

Oryantiring İle Tanışın

Oryantiring haritası çeşit çeşit

Zamanla birçok oryantiring türü geliştirilmiş. Koşu, dağ bisikleti, kayak, patika, bayrak oryantiringi, gece oryantiringi ve park oryantiringi bunlardan bazıları. En yaygın oryantiring türü koşudur. Yürüyerek veya koşarak yapılabilir. Dağ bisikleti oryantiringinde bisiklet kullanıldığı için mesafeler daha uzundur. Patika oryantiringini genellikle engelli insanlar icra eder. Patika oryantiringinde engelli bir insan ile koşabilen bir insan eşit koşullarda yarışabilir. Çünkü bu türde harita okuma unsuru çok daha önemlidir. Bayrak oryantiringi takım halinde gerçekleştirilir. Park oryantiringi ise şehir içlerindeki parklarda ve kampüslerde yapıldığı için bu ismi almıştır.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.