Orta Seviye Koşu Tavsiyeleri

Ali İhsan Kaya 28.09.2016

Orta seviye koşu tavsiyeleriyle koşunuzu daha da geliştireceksiniz.

Önceki koşu yazımızda başlangıç seviye koşu tavsiyelerini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi sizleri 6-7 kez koşuya çıkmış insanlar olarak kabul ediyoruz ve orta seviye koşu önerileriyle karşınızdayız. Fit bir vücuda sahip olmak ve sağlıklı yaşamak için bir süre koşmak yetmiyor. Bunu hayatınızın tamamına yaymanız gerekiyor. Seviye kat ettikçe bu sporun daha keyifli bir hale geldiğini sizler de fark edeceksiniz.

Orta Seviye Koşu Tavsiyeleri

Koşu ayakkabısının önemi

Daha önce koşu ayakkabısı ve diğer ekipmanların seçimi konusundaki tavsiyelerimizi dikkate aldığınızı varsayıyoruz. Profesyonel koşucular tarafından tercih edilen koşu ayakkabılarını tercih edenlerin başlangıç seviyesini daha rahat ve acısız atlattıklarına eminiz. Koşu için uygun ayakkabı seçiminde bulunmayan sporcularda, ayaklarda su toplama ve deride aşınma sıklıkla görülen durumlardan sadece bazılarıdır.

Orta Seviye Koşu Tavsiyeleri

Koşu programı nasıl olmalı?

Doğru ekipmanlarla çıkacağınız orta seviye koşu antrenmanında başlangıç seviyesinde olduğu gibi sınırlarınızı zorlamamanızda fayda var. Yüksek tempo, antrenman sonrasında ağrılara ve kötü hislere neden olabilir. Koşularınıza yürüme ile başlamanız sizin yararınıza olacaktır. Yüksek tempo ve uzun mesafeler orta seviye koşu önerilerimiz arasında yer almasa da artık başlangıç seviyesinde değilsiniz. Bu nedenle mesafe ve süreyi birazcık uzatabilirsiniz.

Ne kadar koşmanız gerektiğiyle ilgili herhangi bir sınır koymak yanlış olacaktır. Ne kadar koşacağınıza vücudunuz karar versin. Her bireyin limitleri farklıdır ve bunu herkes vücudunu dinleyerek belirleyebilir. Sonrasında mutlu hissettiğiniz ve rahat bir şekilde tamamlayabildiğiniz antrenman, o gün için doğru antrenmandır. Bir sonraki antrenman için kendinize yeni bir hedef koymalısınız. Bu hedef, bir önceki antrenmanınızın aynısı olabilir ya da bir önceki mesafenize sizi zorlamayacak bir ekleme de yapabilirsiniz.

Orta Seviye Koşu Tavsiyeleri

Peki koşu süresi?

Koşunuza 8-10 dakikalık ısınma yürüyüşü ile başlayabilirsiniz. Isınma yürüyüşünü tamamladıktan sonra hafif bir tempoda 6-8 dakika koşabilirsiniz. Hafif tempoda yapılan bu koşudan sonra 3-5 dakikalık tempolu yürüyüşle devam edin. 6-8 dakikalık hafif tempoda koşu ve 3-5 dakikalık tempolu yürüyüş döngüsünü belirlediğiniz hedefler doğrultusunda tekrar edebilirsiniz. Orta seviye için 45-55 dakikalık bir antrenman yeterli olacaktır. Her geçen gün gelişmeyi fark edeceksiniz.

İleri seviye koşu önerileri ile karşınızda olacağız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.