One Thousand Thank Yous

Amanda Aman 17.05.2016

Organ bağışlayan herkese binlerce kez teşekkürler...

Şu aşağıda gördüğünüz kalp şekli, aslında binlerce kişisel mesajdan oluşuyor. Hayatları kurtulan hastaların organ donörlerine ilettiği bin kişisel mesaj, altın renkli bir kalp formunda göz kamaştırıyor. En çok bağışlanan ve hayat kurtaran organlardan biri olan kalp, çelik platformdan sarkan bin adet altın kaplama alüminyum etiketten oluşuyor.

İngiltere’de bulunan Gloucestershire Hastanesi tarafından finanse edilen projenin sahibi Londra ve Melbourne kökenli George King Architects adlı firma.

Enstelasyonda yer alacak notlar hala hastane tarafından toplanıyor. Bin adet teşekkür notunun 2016’nın ilerleyen günlerinde tamamlanması bekleniyor. Gloucestershire Hastanesi’nin proje ile ilgili yayınladığı basın bültenine göre, İngiltere’de her yıl yaklaşık 7000 kişi ulusal organ bağış bekleme listesine alınıyor.

Ve maalesef günde üç kişi yeterli organ bulunamamasından dolayı hayatını kaybediyor...

Türkiye’de 2015 yılı verilerine göre yaklaşık 28 bin kişi organ nakli bekliyorken, 7 bin kişi organ ve doku nakli ile sağlığına kavuşabildi. Verilere göre, geçtiğimiz yıllara kıyasla artış görülmekte, fakat nakil bekleyen hasta sayısı göz önünde bulundurulduğunda sayı hala çok yetersiz.

Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.