Onarmak da Sanattır!

Amanda Aman 23.05.2016

Çok sevdiğiniz vazonuz mu kırıldı? Kintsugi ile onarmaya ne dersiniz?

Brighton’lı sanatçı Charlotte Bailey Kintsugi’ye getirdiği yorumu ile kırılan vazoları onarıyor. Önce kırılan her parçayı kumaşa sarıyor, daha sonra altın metalik iplik ile parçaları bir araya getiriyor. Bu süreçte amaç vazoyu tekrar fonksiyonel hale getirmek değil, sonuçta ortaya yeni bir sanat eseri çıkıyor.

Bailey, endüstriyelleşmeye karşı nakış ve süslemeleri el ile işliyor. Modern Batı kültüründeki kullan-at alışkanlığına karşı, “şey”leri hatalarıyla kabul edip hatadaki güzelliği ortaya çıkarmak taraftarı. Sanatçı Louis Vuitton ve Mary Katrantzou gibi büyük isimlerin projelerinde de yer almış.

Kintsugi adlı Japon onarma tekniğinin kelime anlamı “altın onarım”.

Kırık seramikleri altın, gümüş ya da platin karışımlı özel Urushi verniği ile tamir etmeye deniyor. Vernik, Doğu Asya’da yetişen bir ağaçtan elde ediliyor. Kuruyana kadar dokunursanız zehirliyor. Çok dikkatli kullanılması gerekiyor. Teknik, objelerin kırık noktalarına dikkati çekerek tahribi vurguluyor ve eşyanın tarihini onore ediyor. Elde edilen sonuç, genellikle, eskisinden daha da güzel bir obje.

Kintsugi’nin anlamı basit bir teknikten daha derin. Felsefesine göre; kırılmak, bozulmak ve tamir olmak bir objenin var oluş sürecinin içindeki bölümler. Pek çok yönden Wabi-Sabi’ye benziyor: mükemmel olmayanın kabulü, kusurlu olanın benimsenmesi.


Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.