Ölümle Tokalaşmak

Laird Raz Ludd 16.09.2016

Pratchett hakkında yazdığım en zor yazı!

Terry Pratchett'i tanıttığım yazıda komedi dışında oldukça ciddi, düşündürücü ve karanlık işlere de imza attığından bahsetmiştim. Şimdi ise ölüm ve ötenazi hakkındaki bu işlerden bahsedeceğim. Hayranlarının içine bir kara delik gibi oturan, tanımayanların ise şaşkınlıktan uzun süre ağızlarını kapatamamasına sebebiyet verebilecek işler bunlar.

Her şey nasıl başladı?

Pratchett 11 Aralık 2007'de Alzheimer hastalığının bir türüne yakalandığını açıklayarak bizi paramparça etti. Teşhis erken koyulmuştu ve bu yüzden "Durumu felsefi, hatta biraz iyimserlikle karşılıyorum" gibi bir açıklama yapabildi. Tabii bu söylemi kimseyi rahatlatmadı ancak kendisine duyulan saygı, ölüm konusunda söylediği şeylerin dikkatle dinlenmesini sağladı.

Ölümle Tokalaşmak

Tedavisi mümkün olmayan (Alzheimer gibi) hastalıklar sebebiyle, kişinin sağlıklıyken kanıksadığı, kendi kendine karar verebilme ve kimseye muhtaç olmadan istediği gibi yaşayabilme gücünün yok olması ve/veya sürekli olarak acı çekmek gerçek anlamıyla "ölümden beter"dir. Bu tip durumlarda hasta da yakınları da yavaş yavaş kişinin tükenişine şahit olmak zorundadır. Kimse sürünmek ve bu şekilde hatırlanmak istemez. İnsanlar bu noktada hayatlarının kontrolünü kaybetmemek için yollar aramaya başlarlar ve ne yazık ki konu ister istemez ötenaziye, yani farklı bir söylenişle "yardım destekli intihar"a gelir.

Sir Terry'nin "Kara İşleri"

İngiltere'de ötenazinin yasal olmaması Pratchett'i konuyla iligli araştırma yapmaya ve bulgularını insanlıkla paylaşmaya itti. 2010 yılında BBC'nin Richard Dimbledy Konferansı'nı vermek için seçildi. Konuşmasına 'Ölümle Tokalaşmak' adını verdi ancak okumakta zorluk çektiği için konuşmasını dostu, ünlü televizyon muhabiri Tony Robinson yaptı. Hastalığını ve ileride başına neler geleceğini açıkladı. Samimiyeti ve doğallığı ile öleceği zamanı seçebilmenin bir insan hakkı olduğunu anlattı. Bu konferans daha sonra, 2015 yılında cebe ve avuca sığar ancak yürek kaldırmaz bir mini kitap şeklinde yayınlandı.

Ölümle Tokalaşmak

Biz tam da bu kadar karanlık ama haklı birşey nasıl yapılabilir diye düşünürken, Terry Pratchett, 'Ölümü Seçmek' adlı belgeseli çekti. En iyi Belgesel dalında İskoç BAFTA ödülünü alan bu belgesel, iddia ediyorum, görüp görebileceğiniz en insani ama aynı zamanda en sarsıcı belgesel. Hele İsviçre'nin Zürih kentindeki Dignitas isimli şirkete yaptığı ziyaret tek kelimeyle inanılmaz.

İlgilenenleri şöyle alalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.