Ölü Adamın Cep Telefonu

İrem Çamarası 27.06.2016

Ölmüş olsanız bile cep telefonunuz sizi yaşatabilir…

Amerika’nın ödüllü oyun yazarı Sarah Ruhl’un 2007 yılında yazdığı “Ölen Adamın Cep Telefonu” günümüz ilişkilerindeki iletişimsizliği ve çağın sorunlarını mizahi bir dil ile eleştiriyor.

Ölü Adamın Cep Telefonu

Oyun bir kafede başlar. Kafede oturan Jean, yan masasında çalan Gordon’un telefonu yüzünden oldukça rahatsız olmuştur. Bunun üzerine rahatsızlığını dile getirmek için Gordon’un yanına giden Jean için artık her şey değişmiştir. Çünkü yanına gittiği telefonun sahibi, aslında ölüdür. Yaşadığı bu olay karşısında panikleyen Jean, yardım ekiplerinin gelmesini beklerken Gordon’un çalan telefonuna bakmayı da ihmal etmez.

Hikaye böylece yön değiştirir ve Jean, Gordon’un ölümünden sonra ardında kalan ailesine mutlu olsunlar diye yalanlar söylemeye başlar. Aslında sevmediği eşini ne kadar çok sevdiğini ölmeden önce Jean’a söylemiş olması gibi küçük yalanlar ile Gordon’un bütün çevresini mutlu etmeye çalışır. Tabii Jean bunları yaparken Gordon’un gerçek mesleğini katiyen bilmemektedir.

Ölü Adamın Cep Telefonu

İki perde halinde sahnelenen oyunda ikinci perde tempo daha da yükseliyor. Oyun seyircilere teknolojik ürünlerin hayatımıza ne kadar müdahale ettiğini gösteriyor. Jean’ın cep telefonu kullanmayan biri oluşu ve kendi kendine sorduğu sorular seyirciye kendini sorgulatıyor.

Eğer siz de hem kendinizi sorgulamak hem de biraz olsun keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, bu oyuna gitmenizi öneririm.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.