Olimpiyatlarda Kadın

Amanda Aman 26.08.2016

Binlerce yıllık ayrımcılık, binlerce yıllık mücadele hayatın her alanında olduğu gibi, olimpiyatlarda da karşımıza çıkıyor.

Köle oldu, satıldı, cadı diye yakıldı kadınlar, önemli bilim insanı kadınlar tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alamadı - rol çaldı kocaları, kadınlar cahil bırakıldı, kadınlar ev işlerine mahkum edildi. Binlerce yıllık ayrımcılık, binlerce yıllık mücadele hayatın her alanında olduğu gibi, olimpiyatlarda da karşımıza çıkıyor.

Olimpiyatlarda Kadın

1896 yılında Atina’da düzenlenen ilk modern olimpiyat oyunlarında kadınlar yarışamıyordu. Oyunların genel kurucusu Pierre de Coubertin kadınların da yarışmasının estetikten uzak ve yanlış olduğunu, ilgi çekmeyeceğini düşünmüştü. E tabii dönemin kısıtlayıcı kıyafetleri göz önüne alındığında zor da olurdu - yüksek yakalı korseler, uzun, ağır, çok katlı çember etekler ve uzun kollu gömlekler. Ancak 1900 yılında beş spor dalında 22 kadın sporcu yarıştı. (997 sporcu arasında) Kadınlar için tenis, yelken, kroket, binicilik ve golf dalları müsabakaya açılmıştı. Zaman içinde etekler kısaldı, korseler çıkarıldı, fiziksel olarak fit olmanın önemi her iki cinsiyet için de arttı. Böylelikle kadınların spora kabulü kolaylaştı.

Olimpiyatlarda Kadın

ABD'nin ilk altın madalya kazanan kadın sporcusunun madalya kazandığından haberi yoktu. Margaret Abbott ve annesi Paris seyahatlerisırasında 1900 Olimpiyatları dokuz delikli golf turnuvasına katıldı. Organizasyon o kadar kötüydü ki, katılımcılar olimpiyat oyunlarında yer aldıklarının farkında değillerdi. Aynı yıl, İngiliz tenisçi Charlotte Cooper ilk kadın tenis şampiyonu oldu.

Olimpiyatlarda Kadın
Olimpiyatlarda Kadın

1924 Paris Olimpiyatları'nda, 2954 erkek, 134 kadın katılımcı vardı. 1964 Tokyo oyunlarında kadın sporcuların oranı yüzde 13, 1984 Los Angeles’ta yüzde 23, 2012 Londra oyunları yüzde 44’ün üzerinde idi.

Sovyet jimnastikçi Larisa Latynina, 2012 yılına kadar Olimpiyat tarihinin (erkek veya kadın) en fazla madalya kazanan sporcusu rekoruna sahipti. 1956 ve 1964 yılları arasında jimnastik dalında 18 madalya kazandı. Londra Olimpiyatları’nda 48 yıllık rekoru yüzücü Michael Phelps kırdı.

Olimpiyatlarda Kadın

2012 Londra Olimpiyatları'na eklenen kadınlar boks ile kadınlar olimpiyat programının her dalında yer almış oldu. Uluslararası Amatör Boks Birliği (AIBA) yetkilileri ringde kadın boksörleri erkeklerden rahatça ayırabilmek için etek giymeleri gerektiğini önerdi. Sonuç olarak kadınlara şort veya etek seçeneği sunuldu. Pek çok ilkin yaşandığı 2012 Londra Olimpiyatları‘nda ilk kez Suudi Arabistan, Katar ve Brunei’den kadın sporcular katıldı. Buna rağmen tüm uluslardan kadın sporcular yoktu olimpiyatlarda; Barbados ve Nauru’dan kadın sporcu katılmadı.

Olimpiyatlarda Kadın

2012 oyunlarında Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) güvenlik nedenleriyle Suudi Arabistanlı Wodjan Ali Seraj Abdulrahim Shaherkani’nin başını kapatmasına izin vermedi. Bunun üzerine Shaherkani’nin babası başını kapatmazsa rekabet etmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Neyse ki, IJF ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) anlaştı ve sporcunun başını örtmesine izin verdi.

Olimpiyatlarda Kadın

1998 yılından 2014‘e kadar kadın kayakçılar her yıl Kış Olimpiyatları’na katılmak için dilekçe verdiler ve reddedildiler. Resmi açıklamalar gerçek bir rekabetin sağlanamayacağı yönündeydi- Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Başkanı ve IOC üyesi Gian Franco Kasper sporun tıbbi açıdan kadınlara uygun olmadığını öne sürdü, uterus zarar görebilirdi. Rus erkekler kayakla atlama antrenörü seksist Alexander Arefyev, İzvestia gazetesine yaptığı röportajda "Kızım olsa atlamasına asla izin vermezdim, bu çok zor bir iş. Kadınların görevi farklı; çocuklarını yetiştirmek ve ev işi yapmak" diye buyurdu. 2014 Kış Oyunları'nda kadın sporcular kabul edildi; ve hayır, hiç bir kadın sporcunun uterusu zarar görmedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.