Olimpiyat Sporcularının Ardındaki Teknoloji 5

Bihter Kartheuser 19.08.2016

Olimpik yüzücüler yüksek hızlı hareket detaylarını su altında kaydedebilen teknoloji sayesinde fark yaratıyor.

Diğer spor dallarında olduğu gibi yüzmede de bileğin açısı gibi çok küçücük detaylar bile sporcuları altın madalyaya taşıyan nüanslar. Teknoloji sayesinde ise bu küçücük detaylar artık gözlenebiliyor, modifiye edilebiliyor ve antrenmanlar mikro boyutlarda iyileştirilebiliyor. Dizinin son yazısında size yüzücülerin kullandığı bir başka teknolojiden bahsedeceğim. Amerikalı yüzücü Nathan Adrian, vücuduna yapıştırdığı LED’ler sayesinde bir yazılım aracılığıyla verilerini takip edebiliyor.

BMW’nin Amerikan Milli Yüzme Takımı için hazırladığı taşınabilir teknoloji, yüzücünün her bir kulacını ya da ayağının açısını veriye dönüştüren bir yazılım. Adrian’ın vücuduna yapıştırdığı LED’ler, o yüzerken yüksek hızlı videoda toplanıyor. Ardından kullanılan algoritma bu hareketleri veriye dönüştürüyor. Dünyanın bir numaralı yüzücülerinin hızında, su altında kayıt yapan ve ardından kaydettiklerini veriye dönüştüren bu teknolojiyi yaratmak BMW mühendisleri için pek de kolay olmamış.

@mike2swim grabbing the action shot from warmup at the Charlotte Pro Series
A photo posted by Nathan Adrian (@nathangadrian) on

Daha önceki iki olimpiyatlarda da yarışan Adrian, yavaşlatılan su altı çekim analizleriyle çalışıldığına tanıklık etmişti. BMW’nin teknolojisi ise daha detaylı analiz yapmasıyla önceki teknolojilerden ayrılıyor. Elde edilen veri parçalara ayrılabiliyor ve 2D’lere dönüştürülüyor, bu da yüzücülere daha önce almadıkları boyutta bir geribesleme sunuyor. Amerikan yüzme takımının kullandığı bu teknoloji, özellikle kelebek stilinde uygulanan dolphin ayak vuruşunu geliştirmede çok etkin. Yüzücünün daldığı andaki tüm vücut hareketleri, dönüşlerinin veya su altındaki en yüksek hız anındaki momentumu ölçebiliyor. Popsci’ye konuşan takımın danışmanı Russel Mark bu teknolojiyle dolphin vuruşundan en yüksek verimi almanın mümkün hale gelmesinin bir dönüm noktası olduğunu vurguluyor. Yüzücülerin genellikle bir veya iki dolphin vuruşu yaptığına, bu sayı yedilere sekizlere çıkarıldığında ise inanılmaz sonuçlar doğacağına dikkat çekiyor.

Adrian mükemmel bir dolphin vuruşu yaptığında, antrenörler onun verilerini analiz ederek diğer yüzücüleri de o yönde eğitebilirler. Örneğin Adrian, yüzme sırasında omurgasının üst bölgesinde oluşan hareketleri analiz ederek, kendisini küçük farkla geçen yüzücülerin göğüs hareketleriyle kıyaslayarak marjinal bir gelişme yaratabildiğini söylüyor. Marjinal anlayış geliştirmek, yüzücülere momentumu sabit tutabilmenin anahtarını sunuyor. Bu teknoloji antrenman sırasında tablet bilgisayar üzerinden denetlenerek, yüzücülere gerçek zamanlı düzeltmeler verilmesi de mümkün. Adrian, ''Daha fazla enerji harcamak gerekmeden eğer etkinliğinizi artırabiliyorsanız, bu birinin size bedavadan para vermesi gibi bir şeydir'' diyor.

Olimpiyatların ardında gizli, belki bizim fark bile etmediğimiz teknolojik altyapılar sporcular için hayati önem taşıyor. Bu yazı dizisini hazırlarken, en çok aklımdan geçen soru ise; “Ben teknolojiyi ne kadar etkin kullanıyorum?” oldu. Sanırım devir artık bu soruyu kendimize yöneltme devri...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.