Olimpiyat Sporcularının Ardındaki Teknoloji 3

Bihter Kartheuser 16.08.2016

Bir dekatlet, basit bir akıllı telefon uygulamasıyla veri depolayarak mikro hareket analizi yapabiliyor.

Teknoloji bu kadar hayatımızın içine girmeye başladığında bir grup insan bu duruma çabucak adapte olurken, bir grup insan ise direnç göstermişti. Teknolojiye kolaylıkla adapte olan kişiler, profesyonel yaşantılarında da diğerlerinden bir adım önde olacağa benziyor. Olimpiyat sporcularının kullandıkları teknolojileri anlattığım yazı dizisinin ( burada ve burada) bugünkü ismi Amerikalı dekatlet Ashton Eaton. Teknolojiyi benimseyerek antrenmanlarında kullanan Eaton, en basit akıllı telefon uygulamalarının bile etkin kullanıldıklarında inanılmaz sonuçlar doğurabileceğini bize kanıtlıyor.

Olimpiyatların gözde isimlerinden bir diğeri olan ve dört yıl önce Londra’da altın madalya kazanan Eaton’ın uzmanlık alanı beden mekaniğine mikro boyutta hakim olmayı gerektiriyor. Cirit atmadan sırıkla atlamaya, beden mekaniğini mikro boyutta takip eden Eaton, hızlı veri depolama yöntemiyle her bir adımını dahi gözlemleyerek analiz ediyor. Ayrıca her seferinde nasıl hissettiğinin de kaydını tutan Eaton, iyi performans gösterdiği anlardaki duygu durumlarının da başarıya ulaşmada büyük etkisi olduğunu belirtiyor.

Popsci’ye konuşan Eaton, basit bir iPad uygulaması olan Day One’da antrenmanlarının her bir detayının ve hislerinin girişini yapıyor. Bunu yaparken esas amacının iyi bir performans sırasındaki hislerinin farkına varmak olduğunu söylüyor. Örneğin gülle atacağı bir antrenmanda belli bir hissiyata sahip olduğunu belirtiyor. Eğer öncesinde iyi bir hisse sahipse ve atış istediği uzaklığa ulaşırsa, bu onun için önemli bir veri, çünkü sonraki denemelerinde de aynı tecrübeyi yaşamak istiyor. Uygulamadaki arama özelliği sayesinde Eaton geçmiş antrenmanlarının spesifik verilerine ulaşabiliyor. Eaton uyguladığı bu yöntemi hızlı veri depolama olarak adlandırıyor. Bir önceki yılki kayıtların etiketleri sayesinde koşu, gülle, cirit atma veya yüksek atlama verilerinde nasıl bir skor elde ettiğini görebiliyor ve güncel verileriyle kıyaslayabiliyor.

Olimpiyat Sporcularının Ardındaki Teknoloji 3
Fotoğraf: Filip Bossuyt, Oleksiy Kasyanov ve Ashton Eaton.

Kritik, gerçek zamanlı bir veriye ihtiyaç duyduğunda ise daha profesyonel bir uygulama olan Coach’s Eye uygulamasını kullanıyor. Ses verisi de kaydedebilen bu iPhone uygulaması, hareketlerini, dondurulmuş görselleri, hatta yayının açısının kaydını bile tutuyor. Uygulama aynı zamanda ağır çekim, ileriye ve geriye alma ve mikro hareket analizi gibi araçlar da sunuyor.

Eaton teknolojiye çok iyi adapte olmuşa benziyor ki, parmağının bir hareketiyle, çalışmaların teknik detayına ulaşabiliyor olmanın harika bir tecrübe olduğunu söylüyor. Çocukken televizyonda gördüğü atletlerin hareketlerini taklit etmeye çalışan Eaton, teknoloji sayesinde artık uygulamak istediği harekete ne kadar yakın olduğunu kendisi görebiliyor, ölçebiliyor ve değerlendirip antrenmanlarını hep bir adım daha öteye taşıyabiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.