Olimpiyat Sporcularının Ardındaki Teknoloji 1

Bihter Kartheuser 11.08.2016

Geleneksel antrenman yöntemlerinin yerini video oyunlar ve uygulamalar alıyor…

Olimpiyat sporcusu olmak kolay değil. Sporcular birbirleriyle yarışırken, bir yandan da sporcuları daha da yükseğe çıkaracak antrenman teknolojileri birbiriyle yarışıyor. Nörobilim ve bilgisayar bilimi bir araya gelerek atletlerin antrenman koşullarını başka bir boyuta taşıyorlar.

Eskrim gibi çok hızlı refleks gerektiren bir sporda, dikkat dağınıklığı en büyük sıkıntı. Eskrim elbisesinden çıkan ufacık bir ses bile eskrimcinin dikkatini dağıtarak sayı kaybetmesine sebep olabilir. Dünyaca ünlü eskrimci Miles Chamley-Watson’ın zayıflıklarıyla, inatçılığıyla ve dikkat dağınıklığıyla baş edebilmesi için inanılmaz antrenman yöntemleri kullanıyorlar. Bu yöntemlerden biri de nörobilimci Leslie Sherlin’in hazırladığı zihinsel alıştırma uygulaması. Daha önce farklı alanlardan atletlerle çalışan Sherlin’in bu uygulaması aslında zihinsel alıştırma oyunu. Bu uygulama, Chamley-Watson’ın ihtiyaçlarına göre kalibre edilmiş.

Popsci’nin aktardığına göre; Sherlin, odaklandığımızda, konsantre olduğumuzda, uykulu olduğumuzda, rahat olduğumuzda ya da herhangi bir duygu halinde beynimizde farklı farklı elektrik işaretler oluştuğunu söylüyor. Chamley-Watson’ın ihtiyacı olan ise konsantrasyonunu geliştirmek olduğundan, Sherlin ve ekibi, uygulamayı, odaklanmayı geliştirecek şekilde kalibre ediyor.

Video oyun gibi çalışan bu uygulamada, oyunun ilerleyebilmesi için atletin odaklanması gerekiyor; oyunun joystick’i ise Chamley-Watson’ın beyni. Sherlin ve ekibi, öncelikle Chamley-Watson’ın odaklandığı zaman beyninde oluşan elektrik işarete bakıyorlar, ardından bu işaretin oyun içindeki hareketi başlattığı, kanatlı kostüme sahip uçan bir avatar yaratıyorlar. Chamley-Watson, başına giydiği sensörlü bir kulaklık sayesinde oyunu yönetiyor. iPad veya iPhone ekranından yönettiği avatarını hareket ettirebilmesi için devamlı odak halini koruması gerekiyor, böylece konsantrasyon becerilerini geliştiriyor. Odaklanma duygusunun farkındalığımız dışında geliştiğini söyleyen Sherlin, uygulama sayesinde bu duygunun kontrol altına alınmasının öğrenilebildiğini söylüyor.

Tabii ki her atletin zayıflığı odaklanma değil. Sherlin ve ekibi, her türlü zayıflığa göre bu uygulamayı kalibre ediyor. Örneğin bir sörfçü için rahatlamayı geliştiren veya NBA oyuncusu için konum farkındalığı geliştiren uygulamalar üretiyorlar.

Olimpiyat Sporcularının Ardındaki Teknoloji 1
2014 CIP, Fransa.

Günde yedi saat antrenman yapmanın yanı sıra nefes ve duygu kontrolü eğitimleri de alan Chamley-Watson, eskrim sporcularına kıyasla farklı bir vücut yapısına sahip. Aynı zamanda çok atik olması, 2013 yılında ona dünya şampiyonluğu kazandırmıştı. Doğal olarak da Rio Olimpiyatları’nda da gözler Amerikalı atletin üzerinde. Ancak Chamley-Watson, tuş anında hakemin ve seyircinin tepkilerinin bile sporcunun anlık performansı için belirleyici olduğunu söylüyor. Böyle durumda duygularını kontrol ederek, konsantrasyonunu koruyup yola devam etmesi ona olimpiyat madalyasını getirecek önemli nüanslardan biri olacak. Olimpiyat sporcularına destek veren teknolojileri aktarmaya devam edeceğim. Takipte kalın!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.