Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Bütün çocuklar okula!

İnsan gelişiminde 0-6 yaş çok önemli bir dönemdir. Beyin gelişimi, bu yaş aralığında son derece esnektir ve çocuklar en fazla bu dönemde öğrenir ve gelişirler. Aynı zamanda kalıcı davranış kalıplarının temelleri de bu yaş aralığında oluşur. “İnsanlara pek güvenmem” gibi kalıp yargılardan tutun da “Kurallara uymak gerekir” gibi prensiplerin alt yapısı, hep bu yaş aralığındaki yaşantılarla atılır. Sadece duygusal ve sosyal gelişim değil, bilişsel gelişim için de hayati önem taşıyan bu dönemde, erken fark edilen öğrenme problemleri, bilişsel sorunlar, akademik zorluklar doğru mercilerce yapılan tespit ve müdahalelerle telafi edilebilir ve normal bir gelişim seyri izlenebilir.

Birçok anne-babanın ifade ettiği gibi bireyin bebeklikten çocukluğa geçişi sırasında geçirdiği değişimler ve izlediği gelişim basamakları tarif edilemeyecek kadar eşsizdir. Size bağımlı bebeğiniz bir gün yürümeye, konuşmaya, derdini anlatmaya, sizinle kavga etmeye, kendi başına yemek yemeye, tuvalete gitmeye başlar. Bu dönemi en etkili şekilde değerlendirmek çok önemlidir.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Günümüzde erken dönem eğitimin önemi giderek artmakta ve okul öncesi eğitim, bir gereklilik halini almaktadır. Çocuklar gözlerini dünyaya açtıklarından itibaren anneleri ile çok yakın bir bağ kurarlar. Anne-çocuk arasındaki bu bağımlılık ilişkisi yaşamın ilerleyen yıllarında çocuğun kendi bağımsızlığını yaşayacağı şekilde dönüşmek zorundadır. Yani anne ve çocuğun ayrışması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim her şeyden önce anne ve çocuğun ayrışmasına, çocuğun bireyleşmesine destek olur. Çocuk kendine ev dışında bir hayat oluşturur ve bireyliğini burada deneyimlemeye başlar. Başka yetişkinlerle ilişkiler kurar, akranları ile arkadaşlık ilişkileri geliştirir ve anneden ayrışır.

Okul, aile dışında çocuğun karşılaştığı ilk sistemdir. Daha büyük ve daha resmi bir organizasyondur. İçinde bulunan insanların rolleri, çocuğun evde karşılaştığı rollerden daha farklıdır. Çocuğa sunduğu akademik becerileri belirli kurallar çerçevesinde yapar. Örneğin izlenmesi gereken bir ders programı, uyulması gereken kurallar, çocukların bilmesinin beklendiği davranışlar vardır. O zaman diyebiliriz ki okul, sadece akademik bilgilerin aktarımının yapıldığı değil, sosyal kuralların da aktarıldığı ve bireyin kişiliğinin gelişimine etkisi olan bir yerdir. Bu sebeple çocuğun ev içerisinde sadece bir yetişkin ile öğrendiği sayılar, renkler, şekiller gibi akademik bilgiler, erken dönem eğitimde edinilmek istenen becerileri sağlamayacaktır. Aynı zamanda çocukta erken dönemde farkedilecek gelişimsel bir sorun üzerinde erken müdahale şansı doğacaktır.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitimi almış ve almamış çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, eğitim alan çocukların, yaratıcı düşünce becerilerinin daha yüksek olduğu, ilkokula başlamaya daha hazır oldukları, ilk akran ilişkilerini, paylaşım ve grup çalışması deneyimlerini bu dönemde yaşadıkları görülmektedir. Aynı zamanda okul öncesi eğitiminin çocukta;

  • Kendisinin ve çevresinin farkında olma,
  • Bağımsızlık kazanma,
  • Problem çözme becerilerini geliştirme,
  • Sosyal ilişki kurma ve sürdürme,
  • Yaş dönemine uygun bilişsel becerileri sergileyebilme,
  • Kuralları tanıma

gibi özellikleri de geliştirmesi de beklenmektedir.

Günümüzde çalışan anne sayısının artmasına paralel olarak okul öncesi eğitim kurumları da çoğalmakta ve sosyal politikalar gereği öğrenci sayısı da giderek artmaktadır. Bu dönemin önemini gözardı etmeden çocukların okul yolunu tutmalarını desteklemek gerekir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.