OHAL'e Almanya ve Avusturya'dan Tepkiler

Ezgi Özkurt 21.07.2016

Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'de ilan edilen OHAL'in, gerekli süreyle kısıtlı kalması gerektiğini belirtti.

Almanya ve Avusturya, Türkiye'de ilan edilen olağanüstü durumu değerlendirdi.

Avusturya basınında OHAL ile ilgili haberler şöyle:

Kurier Zeitung: "Türkiye Cumhurbaşkanı Olağanüstü Hal İlan Etti“

Darbe girişiminin akabinde 60 bin polis, asker, eğitmen, hukukçu ve diğer kamu çalışanının gözaltına veya açığa alındığını yazan gazete "Erdoğan tehlikenin geçmediğini düşünüyor; gözaltıların ve işten çıkartmaların devam edeceği sinyalini veriyor" diye yazdı. Gülen'in emekli maaşının da kesildiğini hatırlatan gazete "Yüzlerce okul kapatılmaya başlandı" diye yazdı.

ORF: "Nerdeyse Sınırsız Güç“

OHAL haberini "Nerdeyse Sınırsız Güç" başlığıyla duyuran devlet televizyonu ORF, "TC Cumhurbaşkanı, MGK toplantısından sonra 3 ay süreyle OHAL ilan ettiklerini duyurdu. Toplu gösterilerin engellenmesinden, basın sansürüne kadar birçok insan hakkının kısıtlanması söz konusu“ diye yazdı.

ORF online sayfasında şu ifadelerde bulundu: "260 kişinin öldüğü darbe girişiminden, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'i sorumlu tutan Cumhurbaşkanı, bu hareketi ülkeden tamamen silmek için tutuklamaların devam edeceğini açıkladı. Türk Anayasası'nın 120. Maddesi gereği böyle bir karar alındı. OHAL, 2002 Yılında kaldırılmıştı."

Der Standard'dan "İdam cezası geri gelebilir“ vurgusu

Der Standard gazetesi, Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarına geniş yer vererek, Türkiye'de ölüm cezasının geri gelebileceği vurgusunu öne çıkardı. MGK kararlarının ardından açıklanan OHAL ile ilgili olarak da "Tutuklamaların devam edeceği belli oldu. On binlerce kamu çalışanı gözaltında. Bu tutuklamalar devam edeceğe benzerken, bir yandan okullar kapatılıyor. OHAL gereği medya üzerindeki baskı ve sansürün artması ihtimali yüksek" şeklinde yazdı.

Österreich Zeitung: "Cumhurbaşkanı, tehlikenin geçmediğine inanıyor"

Gazete OHAL ile birlikte basına sansürün artacağı endişesi taşındığını belirterek "Cumhurbaşkanı, Gülen hareketinin darbe tehlikesinin henüz geçmediğine ve Gülen'in başka planlar peşinde olduğuna inanıyor. Bu nedenle OHAL ilan edilirken, tutuklamaların devam edeceği öngörülüyor" ifadelerinde bulundu.

Almanya: Türkiye OHAL'i yalnızca gerek duyulan süreyle sınırlı tutmalı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, dün gece geç saatlerde ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının "yalnızca gerek duyulan süreyle" sınırlı tutulmasını istedi.

Steinmeier, OHAL ilanının hemen ardından yaptığı açıklamasında, Türkiye hükümetinden, darbe girişimine karşılık verirken hukukun üstünlüğü ve orantılılık esaslarına uymasını istedi ve "Olağanüstü hal ilan edilmesi, darbe girişiminin Türk politikası ve toplumu üzerinde derin etkiler yarattığını gösteriyor" dedi ve ekledi:

"Türkiye darbe girişimine itidal ile karşılık vermeli. Sadece yasa dışı işler ile kanıtlanabilir suçları olanların üzerine gidilmeli; kuşku altındaki politik grupların üzerine değil. Bu nedenle, olağanüstü hal durumunun yalnızca gereken süreyle sınırlanması kritik önemdedir."

Steinmeier, gereksiz yere uzatılacak olağanüstü hal uygulamasının Türkiye'yi hem içeride hem de uluslararası alanda zayıflatacağı uyarısında bulundu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.