OHAL Sonrası Ekonomi

İnci Vardar 21.07.2016

S&P kim oluyor, ne cüretle Türkiye'nin kredi notuyla oynuyor bilemiyoruz ama bugün dolar yeni tarihi zirvede, borsa düşüşte.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard And Poors'un (S&P) Türkiye'nin notunu indirmesi ve ardından üç ay süreyle OHAL ilan edilmesiyle, dolar yeni tarihi rekor düzeylere tırmandı. Borsa İstanbul Endeksi dördüncü günde de düşüşte.

S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu indirmesi sonrası, dolar 3.0948 lira ile yeni tarihi zirvesine çıktı. Daha sonra 3.07 - 3.09 lira aralığında hareket eden dolar, OHAL ilanının ardından yeniden tırmanışa geçti ve yeni tarihi zirvesi 3.0970 liraya fırladı. Dolarda önceki zirve, geçen Ekim ayındaki 3.0750 liraydı.

Dolar yeni tarihi zirveden sonra 3.08 liranın üzerinde hareket ederken, gece 3.40 lira sınırını aşan euro da bu düzeylerde işlem görüyor.

S&P kararı ve OHAL sonrası Borsa İstanbul Endeksi de güne düşüşle başladı. 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası üst üste üç gün düşen Endeks, açılışta yüzde 0.94 düşerek 74 bin 196 puana geriledi. Satışların sürmesiyle Endeks'teki kayıplar yüzde 2.44'ü buldu ve 73 bin 72 puana geriledi.

OHAL Sonrası Ekonomi

"Şimdi ne olacak?" diye endişeleniyorsanız, belki bu haber yüreğinize biraz su serpebilir.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bakanlar Kurulu tarafından alınan olağanüstü hal kararını desteklediklerini belirtti. Güçlü demokrasi, adil hukuk sistemi ve büyüme ivmesini artıran bir ekonomi için önemli bir adım atıldığını kaydeden Burkay, yazılı açıklamasında şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomik reformların uygulanmasından ve mali disiplinden taviz verilmeyeceğini vurgulaması da iş dünyamız için önemli bir teminat olmuştur. Paralel devlet yapılanmasının kökünün kazınması için çok stratejik bir hamle olduğuna inandığım OHAL kararı, ülkemizin gelişiminin önündeki engelleri ve tehditleri ortadan kaldırarak, bizleri milli kalkınma hedeflerimize en hızlı şekilde ulaştıracaktır. Bu noktada iş dünyası ile her zaman iç içe olan hükümetimizin ekonomi yönetiminde yaptığı başarılı liderliği bu ve bundan sonraki süreçlerde de artan bir performansla sürdüreceğinden şüphemiz yoktur. Bizler de özel sektör olarak Türkiye’mizi aydınlık bir geleceğe taşımak amacıyla daha fazla çalışacağız, daha fazla üreteceğiz, daha fazla yatırım yapacağız."

Şu saatten sonra Türkiye'nin kredi notunu düşüren S&P düşünsün. Zaten o kim oluyor ki? Organizasyonuna üye bile değiliz!

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.