OHAL Kapsamında 'İçkili Mekanları' Kapatma Kararı

Ezgi Özkurt 29.09.2016

OHAL kapsamında gelen 'içki yasağı', 81 il arasından birinde ilk kez uygulanmaya başlatıldı. Sıradaki il hangisi olacak?

OHAL Kapsamında 'İçkili Mekanları' Kapatma Kararı

OHAL uygulamasının halkın günlük yaşamını etkilemeyeceği, sadece FETÖ/PDY ve terörle mücadelede geçerli olacağının söylenmesine karşın, yasaklar yavaş yavaş gelmeye başlıyor.

OHAL kapsamında gelen ilk yasak, Yozgat'tan geldi

Yozgat Valiliği dün genelge yayımlayarak il genelinde içki içilen yerlerin kapatılmasını kararlaştırdı. Olağanüstü Hal Kanunu'na dayanılarak 'içki yasağı' uygulaması 81 ilden ilk kez Yozgat'ta başlatıldı.

Tüm bar, pavyon, gazino vb. mekanlar kapatılıyor

Kent merkezinde içkili yer bulunmayan Yozgat'ın 4 ilçesindeki bulunan bar, pavyon, gazino gibi içki içilen 28 yerin kapatılması için güvenlik birimleri harekete geçti. Genelge doğrultusunda bar, gazino ve pavyonlar kapatılmaya başlandı.

Yenifakılı ilçesinde Karacabay Restorant sahibi Şahin Karaaslan, 28 Eylül 2016 tarihi itibariyle saat 15.00'de karakola giderek hazırlanan tutanağı imzalayıp, işyerini kapattığını söyledi.

Valilik Genelgesi

Yozgat Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu'ndan, Vali Kemal Yurtnaç imzasıyla 28 Eylül 2016 tarihli ve 'Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri' konu başlığıyla emniyet müdürlükleri, kaymakamlıklar ve belediyelere gönderilen genelge şöyle:

"İlimizde gazino, pavyon ve bar adı altında faaliyet gösteren yerler ve çevrelerinde meydana gelen olaylar incelendiğinde, bu olayların kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, hakaret, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması ve 6136 Sayılı Kanuna muhalefet etme suçlarından teşekkül ettiği görülmüştür.

İlimiz Sarıkaya ilçesinde meydana gelen öldürme olayı da buna örnek teşkil etmektedir. Bu nedenle 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 'Tedbirler başlıklı' 11. maddesi gereğince genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla il genelinde faaliyet gösteren bar, pavyon, gazino v.s. gibi umuma açık yerler OHAL süresince kapatılmıştır. İlgili iş yerlerine gerekli tebligatın yapılarak kapatma işleminin yapılmasını rica ederim."

Valilik genelgesi üzerine kaymakamlıklar ve güvenlik birimleri harekete geçerek Yozgat'ta sayılarının 28 olduğu açıklanan içkili yerleri kapatmaya başladı.

'Aileleri korumaya karar verdik'

Genelgeyle içkili mekanların kapatılmadığını savunan Vali Yurtnaç, "Biz bar, pavyon ve ona benzer çalışan gazinoları kapattık. Geçen haftalarda Sarıkaya ilçemizde hem yaralamalı, hem de cinayet olayı oldu. Bu mekanların kalitesi artsın, standardının yükselmesi için gerekli çalışmaları yaparız. Bunlar açılabilir. Ancak bu seviyede kavga, dövüş, yaralama, adam öldürme ve gürültünün olduğu yerde kamu güvenliğini sağlamak bizim görevimiz" dedi.

Vali Yurtnaç, eşleri bu mekanlara giden kadınların yetkili makamlara şikayette bulunduğunu anlattı, "Eğer aile hayatını korumaya yönelik çalışmamız varsa bu da bizim görevimiz. Pancar hasadından ilimize 200 milyon liraya yakın para girmektedir. İnsanlar çocuklarının ve ailesinin nafakasını götürüyorlar, buralarda yiyorlar, uygunsuz ortamlarda" diye konuştu.

Vali Yurtnaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"OHAL düzeni bozulmadan hem toplum sağlığını ve aileyi korumak, hem de bu mekanların standardının yükselmesini sağlamak amacıyla bir bakıma elektrik verdik, herkes kendine gelsin burada. Bir dönem Karadeniz bölgesinde Rusya’dan gelen kişiler vardı. Toplumun ahlakını, sağlığını, güvenliğini tehdit eder noktaya geldiyse, bugün de bizim bölgemizde bar ve pavyonlar burayı tehdit eder hale gelmiştir. Buralar hem güvenlik açısından sakıncalıdır, hem de aile huzuru açısından önemlidir. Standardı düşük yerlerde hizmet sunan, vatandaşların girmekten imtina ettiği, korktuğu yerleri kapattık. Kamuoyunun bu konuda yanlış bir algı ve hesap içerisine girmemesi gerekiyor. Biz genel emri yazdık. Zabıtamız böyle yerleri bugün, yarın kapatacaktır. Bölgemizde 28 tane bu manada yerler var bunlarla ilgili tedbirler uygulanacak" diye konuştu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.