Öğretmenler Grevde

İnci Vardar 05.07.2016

Okul bütçelerinin iyileştirilmesini talep eden öğretmenler bir günlüğüne eğitimi durdurma kararı aldı.

Başlığı okuyunca Türkiye'de olduğunu sandınız ve grevin bütçeler nedeniyle başlatılmasını garipsemediniz, değil mi? Çok acıklı. Ama bu kez haber İngiltere'den geliyor.

AA'nın haberine göre, Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim sendikalarından Ulusal Öğretmenler Birliği (NUT) üyelerinin destek verdiği grev kapsamında, başkent Londra başta olmak üzere İngiltere'nin birçok kentindeki okullarda eğitim bir günlüğüne durdu.

Öğretmenler Grevde

İktidardaki Muhafazakar Partinin kemer sıkma politikalarının protesto edildiği grevle ilgili açıklamada bulunan NUT Genel Sekreteri Kevin Courtney, okul bütçelerinin okulların masraflarını karşılayamadığını vurguladı.

"Öğretmenler grev kararını kolay almıyor"
Courtney, "Öğretmenler grev kararını kolay almıyor. Tüm ebeveynlerden yürekten özür diliyoruz. Ancak eğitimin karşı karşıya kaldığı problemler gözardı edilemeyecek kadar büyük. Çok sayıdaki ebeveynin de endişelerimizi paylaştığını biliyoruz" dedi.

Sınıfların giderek kalabalıklaştığına ve bazı branş öğretmenlerinin işten çıkarıldığına işaret eden Courtney, çocuklara gösterilen ilginin azaldığını ifade etti. Courtney, "Tüm bunlar, hükümetin, okul bütçelerinin enflasyonla aynı hızda gitmesine izin vermemesinden ötürü yaşanıyor. Okullara öğrenci başına verilen nakdi donduruyorlar" eleştirisinde bulundu.

İngiltere Eğitim Bakanı Nicky Morgan da grevi gereksiz bulduğunu ve öğrencilere zarar verdiğini belirterek, okul bütçelerinin önemsenmediği iddialarını reddetti. Morgan, önceki hükümetlere kıyasla okullara en fazla yatırım yapan hükümet olduklarını vurgulayarak, "Bu yıl okul bütçelerinin toplamı ortalama 40 milyar sterlin. 2011-2012 dönemine göre yaklaşık 4 milyar sterlin daha fazla. Yani şimdiye kadar olduğunun en üst seviyesinde" ifadelerini kullandı.

TL'ye çevirirsek, İngiltere'de eğitime ayrılan bütçe yaklaşık 185 milyar TL oluyor. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı 2016 bütçesi 100 milyar 390 milyon 305 bin TL olduğu belirtiliyor. Genç nüfusumuzun İngiltere'ye kıyasla daha yoğun olduğunu ve sınıfların dolup taştığını düşünürseniz, bizim öğretmenlerimiz ne yapsın?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.