Öğretmen Adaylarının Hakları Yendi

Oğuz Taktak 15.08.2016

Okulunu bitirip KPSS’den iyi puan aldıkları halde FETÖ yüzünden öğretmen olamadılar.

İyi bir üniversitenin ilgili bölümünden mezun oluyorsunuz, askerliğinizi yaptıktan sonra dershaneye çuval dolusu para döküp KPSS’ye hazırlanıyorsunuz. Kopya çeken diğer adaylara rağmen yüksek puan alarak öğretmen olmak için mülakata giriyorsunuz ve cemaatten olmadığınız için öğretmen olamıyorsunuz.

Binlerce gencin kısa hikayesini anlatmaya çalıştım. Bunlardan birisi de Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Öğretmenliği'nden mezun olan ve 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki "usulsüzlükler" nedeniyle atanamadığını belirten Niyazi Doruk.

Öğretmen Adaylarının Hakları Yendi

2004'te üniversiteden mezun olduğunu, 2010 KPSS'ye çok iyi hazırlandığını, 1 yıl boyunca dershaneye gittiğini ve sınavdan 77 puan aldığını aktardı.

2010'daki sınavda kopya çekildiğini fark edip bildirdiklerini ancak bir çözüm olmadığını, sonraki her sınavda yine şansını denediğini anlatan Doruk, kopyacılar yüzünden atanamadığını savundu. Doruk, 6 yıldır zaman zaman sözleşmeli öğretmenlik yaptığını ve demir çelik haddehanelerinde çalışarak hayatını sürdürmeye çalıştığını ifade etti.

Her sınavda daha çok net yapmasına rağmen bir türlü beklediği, hesapladığı puanların gelmediğini dile getiren Doruk, şöyle devam etti:

"Bu durum beni ve benim durumumda olanları çok kötü etkiledi. Hakkımız yendi. Ben Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, Milli Eğitim Bakanımızdan bizim durumumuzda olanlara bir çözüm bulmalarını istiyorum. Devletimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz."

Niyazi kardeşimiz gibi binlerce insan benzer durumlarda ve ilgili mahkemelere dava açma hazırlığında. Mahkemelerin vereceği karar merakla bekleniyor. Olumlu olacak bir mahkeme kararının emsal teşkil edeceğini düşünürsek, ortalığın yeniden çarşamba pazarına dönmesi kaçınılmaz olacak.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.