Obeziteye Karşı Korkunç Tedavi!

Mehmet Berkay Önen 24.06.2016

Türkiye’deki kadınların %29.4’ü erkeklerin ise %16.5’i obez.

Şüphesiz obezite, çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri. Her yıl dünya genelinde milyonlarca insan, obezite dolayısıyla ortaya çıkan hastalıklar sonucunda hayatını kaybediyor. Ülkemizde de durum pek farklı değil. Dünya Obezite Federasyonu’na göre Türkiye’deki kadınların %29.4’ü erkeklerin ise %16.5’i obez. Peki, obeziteye karşı savaşta tıp ve teknoloji dünyası neler yapıyor?

Amerikan menşeli Aspire Bariatrics firması tarafından geliştirilen bu mide pompası, özel bir ameliyat ile hastalara takılıyor ve obez kişiler yemek yedikten sonra, yediklerini bu pompa aracılığıyla vücutlarından sindirmeden atabiliyorlar. Firmanın, böyle bir cihazı piyasaya sürebilmek için zorlu süreçlerden geçerek resmi onayları alması gerektiği aşikar. Birçok doktor tarafından resmi onayları alamayacağı düşünülen bu cihaz, geçtiğimiz hafta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden gerekli izinleri almayı başararak tüm tıp dünyasını karıştırdı.

Obeziteye Karşı Korkunç Tedavi!

Mide pompası takılan bir hasta, yemek yedikten 20-30 dakika sonra karnına takılan musluğu çevirerek 10 dakika boyunca midesindekileri dışarı boşaltabiliyor. Bu sayede, tüketilen gıdalardaki kalorilerin yaklaşık %30’u sindirilmeden dışarı çıkıyor. Tabii ki bu cihazın da bazı yan etkileri var. Kişinin midesine direkt bağlı olduğu için enfeksiyon riskini fazlaca artıran bu cihazı verimli kullanabilmek için de gıdaların yutulmadan önce uzunca çiğnenmesi zorunlu. Aksi taktirde boru tıkanıp işlevini yitirebiliyor.

Birçok doktor bu cihazın kullanılmasına karşı çıksa da nüfusunun %35 gibi çok yüksek bir oranı obeziteyle boğuşan Amerika Birleşik Devletleri’nde bu ürünün oldukça rağbet göreceği düşünülüyor.

Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.