Obama'yla Yüz Yüze

İnci Vardar 04.09.2016

G20 Zirvesi'nde, darbe girişiminin ardından Türkiye ve Amerika arasında ilk yüz yüze görüşme gerçekleşti.

Obama'yla Yüz Yüze

Cumhurbaşkanı, G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için geldiği Çin'in Hangcou kentinde, ABD Başkanı ile bir araya geldi.

Darbe girişiminin ardından gerçekleşen ilk yüz yüze görüşme 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı, "Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak zorundayız. Temennimiz güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın" dedi.

Darbe girişiminden sonra ilk kez yüz yüze

Cumhurbaşkanı'ndan FETÖ'nün darbe girişimi ve Gülen'in iadesiyle ilgili de mesajlar geldi. Cumhurbaşkanı, "Sayın Barack'a teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra telefonla görüşmeden sonra burada yaptığımız yüz yüze görüşmede verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak durumundayız. Çünkü terörizmin her türü kötüdür. Şu anda özellikle bölgemizde Suriye ve Irak’taki devam etmekte olan DAİŞ terör örgütü olan mücadelemiz, PKK, YPG ile mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Temennimiz güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın" dedi.

Türkiye mültecilerin yükünü tek başına taşımamalı

ABD Başkanı, "Türkiye mültecilerin yükünü yalnız taşımamalıdır. Sizi gördüğüme sevindim. Başkanlığım sırasında şimdiye kadar yarattığımız güçlü ittifağın devamını diliyorum” diye konuştu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.