Obama’dan Müjde: Robotlar İşinizi Çalarsa, Devlet Size Maaş Verebilir

Süleyman Okan 17.10.2016

Yapay zeka ilerlemesi yüzünden işsizlik artınca, devletler vatandaşlara karşılıksız maaş vermek zorunda kalacak.

ABD’nin 2 dönemlik başkanı Barack Obama, Wired dergisine verdiği özel röportajda gelişen teknolojinin dünyayı nasıl değiştireceğini ve görevi devralacak gelecek başkanları nasıl zorlu kararların beklediğini tartıştı. Özellikle yapay zekâ, robotlar ve bilgisayarların giderek daha karmaşık işleri insanların elinden alma yeteneği üzerine konuşan Obama, tehlikeli boyutlara varacak işsizlik konusunda dünyayı uyardı. Obama devletlerin halkına “evrensel vatandaşlık geliri” adlı karşılıksız bir asgari ücret vermek zorunda kalabileceğini belirtti. Vatandaşlık geliri uygulaması, 10-20 yıl içinde bütün gelişmiş ülkeler tarafından kaçınılmaz olarak tartışılacak.

Oxford Üniversitesi’nden Carl Frey ve Michael Osbourne’un 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, önümüzdeki 20 yıl içerisinde bugünkü işlerin %47’sini makineler devralacak. Obama yeni işlerin de eskilerin yerini alacağından emin olsa bile, bugüne kadar risk altına girmeyen yüksek beceri gerektiren işlerin de risk altına gireceğini ve düşük beceri gerektiren işlerin maaşlarının iyice düşeceğini belirtti.

Obama, hazır herkese karşılıksız para dağıtmaya başlamışken, toplum için yüksek değeri olan ama mesleği icra edenlerin fedakarlığı yüzünden düşük maaş verilen öğretmenlik, sanatçılık, hatta annelik gibi mesleklerin de tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki yıllarda teknolojinin çözmesi gereken sorunların başına küresel ısınma ve yükselen deniz suyu seviyesini yerleştiren Obama, aynı zamanda uzaya çok meraklı olduğunu söyledi. Uzay araştırmalarının devletlerden yeterince ödenek alamamasından şikayet eden başkan, özel sektörün uzay yolculuğu konusunda çok büyük atılımlar yapmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Obama’dan Müjde: Robotlar İşinizi Çalarsa, Devlet Size Maaş Verebilir

Evrensel Vatandaşlık Geliri Nedir?

Evrensel vatandaşlık geliri, devletlerin bütün vatandaşlarına, vatandaşın gelir durumundan bağımsız olarak karşılıksız düzenli para dağıttığı bir sistemdir. Vergilerin vatandaşların cebine nakit para olarak geri girdiği bu sistemde, kimsenin aç kalmadığı bir toplum yaratmak hedefleniyor.

Evrensel vatandaşlık gelirinin, teknoloji ve ekonomi bu biçimde ilerledikçe kaçınılmaz olacağı birçok ekonomist ve düşünce lideri tarafından kabul ediliyor. Sosyal devleti olabildiğince küçültüp verimsiz birçok hizmetin yerine tek bir maaş verilmesini savunan liberterler de, herkesin sürekli tüketimi sürdürüp piyasayı canlı tutmasını savunan kapitalistler de, sosyal devletin herkese eşit hizmet dağıtmasının üstüne maaş eşitliği yaratmak isteyen sosyalistler de evrensel vatandaşlık gelirinin gerekli olduğuna inanıyor. Tabii bu bedavadan para dağıtılan dünyanın sadece tembelliği artıracağını düşünenler de mevcut.

Girişimcilerin ünlü ticari kuluçka merkezi Y Combinator başkanı Sam Altman, California eyaletinin Oakland şehrinde bir pilot vatandaşlık geliri projesi başlatmıştı. Bu pilot çalışmada 6 ay ile 1 yıl arasında, 100 aileye ayda 1000-2000 dolar bedava para dağıtacak ve sonuçlara göre daha büyük yeni bir deneme projesine geçilecek.

Robotların çalıştığı ve insanların bedavadan yaşadığı bir gelecek mümkün olacak mı, yoksa insanların değerini yaptıkları işle ölçmeye alışık sistem giderek artan işsizlikle savaşmanın başka bir yolunu mu bulacak, çok yakında hepimiz tartışmaya başlayacağız.
Obama’dan Müjde: Robotlar İşinizi Çalarsa, Devlet Size Maaş Verebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.