O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Özge Kaya 08.10.2016

Her hafta sonu akşamdan kalma olarak uyanıyorsanız, burada işinize yarayacak bazı öneriler var.

Günlerden cuma. Mesai bitmiş. Belki de bir şekilde hafta sonuna ulaşmışsınız. Haftanın yorgunluğu üzerinizde. Siz de geri kalan milyonlar gibi evinize gidip güzel güzel dinlenmek yerine kendinizi barlara, gece kulüplerine attınız. Tıklım tıkış mekanlarda kadeh tokuşturmalar, güzel kızlara, yakışıklı oğlanlara yürümeler derken sabahın 3’ü oldu. Cebinizdeki son parayı da taksiye verip eve döndünüz, üstünüzü bile değiştirmeden kafayı vurup uyudunuz.

Eğer önceki gece yeterince akıllı davranmadıysanız başınıza gelecekler belli. Yatağa girdikten birkaç saat sonra (yatağa girmeyi başardığınızı umuyoruz) müthiş bir susuzlukla uyanacaksınız. Başınız, eklemleriniz, her yeriniz dayak yemiş gibi ağrıyacak. O mide yanması, o kafanızın içini pamukla doldurmuşlar hissi...

Tebrikler! Bir tatil gününüzü mundar ettiniz!

Oysa gecenin başından bazı önlemler alsaydınız (mesela ayı gibi içmeseydiniz) bunlar başınıza gelmeyecekti. Bir dahaki sefer daha güzel bir güne uyanmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilere dikkat etmekte fayda var.

Geceye başlamadan önce doğru düzgün bir şeyler yiyin.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Madem ayarsızca içmeyi planlıyorsunuz, bari mideniz dolu olsun. Sonra daha gece yarısı olmadan bar tuvaletlerine falan kusuyorsunuz. Rezillik.

Bir de evden çıkmadan önce bir kaşık zeytinyağı içip midenizi kalaylarsanız daha az sıkıntı yaşarsınız.

Su için.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Muhtemelen o kafaya unutacaksınız ama biz yine de söyleyelim. Her kadeh arasında bir bardak su içip alkolle birlikte kaybettiğiniz suyu vücuda geri kazandırırsanız ertesi gün de böyle ağlamazsınız.

Ne içtiğinize dikkat edin.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Açık konuşalım, fakirseniz o baş ağrısını çekmeye mahkumsunuz.

Bütün geceyi köpeköldüren kıvamında ucuz, kalitesiz içkilerle geçiriyorsanız, bir sonraki gün biraz ağlayacaksınız. O alkolün nasıl rafine edildiği, içindekilerin kalitesi falan hep önemli.

Sık sık tuvalete gidin.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Muhabbet bölünecek, manitaya ayıp olacak diye doğanın çağrısını yanıtsız bırakmayın. Vücut yabancı maddeleri ne kadar hızlı dışarı atarsa o kadar iyi. Hem tuvalet sıralarında yeni aşklara yelken açanları da gördü bu gözler, ayık olun.

Sigara konusunda ayarı kaçırmayın.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Hiç sigara içmiyorsanız sıkıntı yok da içiyorsanız ayarında içmeye çalışın. Beceremeyip bir gecede iki paket bitireceksiniz muhtemelen ama biz yine de uyaralım. (Ciğerler bir yana, leş gibi de kokuyorsunuz.)

İşkembeci gördünüz mü affetmeyin.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Bütün gece manitanın yanında cool’unuzdan ödün vermediniz. Ama gecenin sonunda mide de ufaktan kazınmaya başladı. Çekinmeyin, ‘Eve gitmeden şurada bir işkembe mi içsek?’ deyin. İşkembe lafını duyunca manitanın gözleri parlamadıysa o iş yaş zaten. Siz midenizi düşünün.

Eve gidince hemen yatağa gömülmeyin.

O Son Kadehi İçmeyecektiniz...

Evet, zor ama uyumadan önce kendinize biraz zaman verilip ayılırsanız ertesi gün daha dinlenmiş olarak uyanırsınız. Yatmadan önce birkaç bardak su içip sürahiyi baş ucunuza koymayı da ihmal etmeyin.

Bir de evde suda fışır fışır eriyen ilaçtan olduğundan emin olun. Yoksa, çözüm karbonat ya da sporcu içeceği.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.