Nvidia GeForce GTX 1070 ve 1080

Yasin Abay 24.05.2016

Yeni bir oyun donanımı mı kurmak istiyorsunuz? Biraz daha bekleseniz iyi olacak.

Nvidia, yeni şaheseri Nvidia Geforce GTX 1080’i duyurdu. Bunun yanında bir de 1070 var. 1070’in bile Titan X’ten daha güçlü olması, 1080’i hayallerimizin ötesinde bir yere koyabilir.


Özellikle sanal gerçeklik (VR) performans değerlendirmesinde Titan X gayet iyi performanslar sergiledi ama güç tüketiminin de aynı oranda artması ile tercih sıralamasında gerilerde kaldı. Titan X’e göre fiyat anlamında da ciddi fark var ama bu fark yüzümüzü güldürecek yönde. 999$ çıkış fiyatı olan Titan X’ten sonra 1070’in çıkış fiyatı 379$ olarak bekleniyor. Founders Edition almak isteyenlere ise fiyat 449$. Çıkış tarihi ise 10 Haziran.


Nvidia 1070 Teknik Özellikler:

Nvidia mı, AMD mi sorularının artık değişmezi olan "Performanssa Nvidia, fiyatsa AMD" yorumları bile bu fiyatlarla bir değişikliğe uğrayabilir. Sanıyorum Nvidia, AMD ile fiyat konusunda da bir rekabete giriyor. Bir diğer ihtimal ise PASCAL mimarisinin uygulandığı kartların ilk kez satışa sunulması ile bir müşteri yoklaması yapılmak istenmesi. Zira, bu mimari müşteriler tarafından tutulursa, şirket de o yönde ilerleme gösterebilecek.

PASCAL mimarisini de birkaç madde ile özetleyelim:

- Bant ve güç verimliliğindeki artışlar ile daha önce mümkün olmayan saat hızlarında çalışma sağlaması ve bu yapılırken de 180 watt güç ihtiyacı hissetmesi.

- 1.7 kat daha verimli bellek bant genişliği.

- Yeni GPU tasarımı. Maxwell tasarımından 3 kat daha fazla güç verimliliği.

- 16nm ile üretilen dünyanın ilk ekran kartı.

Asıl konumuz 1080’e gelirsek... Görünürde müthiş bir iş, istatistikler harika! Henüz deneyimleme şansımız olmasa da önümüzdeki cumartesi, 27 Mayıs’ta çıkacak ve ayrıca bir rapor oluşturma şansımız olacak. Founder Edition fiyatı 699$ olan kartın çıkış fiyatı 599$ olarak belirlenmiş. Şu şartlarda, vadedilen performans için çok iyi fiyat.Nvidia 1080 Teknik Özellikler:


Gelecek olan bu ekran kartları, özellikleri ve fiyatları bizleri gülümsetti. Yeni bir sistem toplamak isteyenlere tavsiyem, çok az daha bekleyin ve bu kartlardan birini deneyimleyin. İki kelime, iyi fiyat!


Yasin Abay


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.