Instagram’a Yepyeni Özellik: Instagram Stories

Süleyman Okan 06.08.2016

Instagram Snapchat’i kopyaladı; herkes buna hayran kaldı!

Bu hafta başında Instagram, tarihinin en büyük güncellemesi Instagram Stories’i duyurdu. Bu yeni özellik sayesinde, Instagram Stories üzerinden paylaştığınız resimler ve videolar, sadece 24 saat görünür olacak ve sonra profilinizden silinip gidecek. Takipçileriyle daha samimi paylaşımlar yapmak isteyen ama bu paylaşımların profilinde kalıcı olmasını istemeyenler çok memnun. Kaybolan içerik özelliğini ilk keşfeden ve bu özelliğiyle Y kuşağının favorisi olan Snapchat ise şimdilik suskunluğunu koruyor.

Gündelik hayattan akıcı, samimi ve komik fotoğraf ve videoları geçici bir süreliğine paylaşıp sonra kendi kendine silen Stories özelliği, Snapchat’i diğer sosyal ağlardan farklılaştırıyordu. Facebook’u anne-babasının kalesi, Instagram’ı zoraki cicili bicili fotolar havuzu olarak gören Y kuşağı, Snapchat’in bu uçarı ortamını çok seviyor. Bu ulaşılması zor hedef kitlenin temsilcisi olan Snapchat, bütün büyük markaların radarına girmiş, kendini dokunulmaz ve yenilmez hissediyordu. Endüstri liderleri Snapchat’i Facebook’un karşısındaki en büyük tehdit olarak görüyorlardı.

Instagram’ı satın aldıktan 1 sene sonra, Snapchat’i almak için 3 milyar dolar öneren ve reddedilen Facebook’un intikamı acı oldu. Snapchat’in ruhunu Instagram’a birebir kopyalayan Stories özelliği daha çıktığı hafta markaların büyük beğenisini topladı. Nike, General Electric, Red Bull gibi büyük markalar Stories özelliğini anında kullanmaya başladığı gibi, Snapchat hesaplarına oranla daha yüksek etkileşim yakaladıklarını da duyurdular.

Instagram’a Yepyeni Özellik: Instagram Stories
Kaynak: Pure New Media

Hatta doğma büyüme Snapchat fenomenleri bile Instagram’ın Stories’ini daha çok beğendiklerini belirtiyorlar. Özellikle büyükler anlayamasın ve kullanıcı yaş ortalaması yükselmesin diye kendine has ve zorlayıcı tasarım öğeleri kullanan Snapchat’in bazı “kullanıcı düşmanı” özellikleri sevenlerini bile üzebiliyor. Mesela tasarım farkı sayesinde Instagram’da çok daha kolay keşfedildiğini söyleyen tam zamanlı Snapchat fenomeni Cyrene Quiamco, taraf değiştirebileceğini belirtiyor.

Hem kullanıcıların, hem markaların görüşü ortak: Instagram Snapchat’in çakmasını yaptı ve galiba gerçeğinden güzel oldu. Tasarımı başarıyla çalan Instagram, Snapchat’ten altın değerindeki Y kuşağı kullanıcıları da çalabilecek mi, yoksa kendi X kuşağı kullanıcılarına yeni bir hizmet sunmuş olmakla mı yetinecek, ilerleyen aylarda göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.