Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen

Fiyortlara yolculuk için Bergen’e buyurun.

Bergen neresidir?

Bergen yaklaşık 280 binlik nüfusuyla bizim standartlarımıza göre küçük bir şehir olsa da aslında Oslo’dan sonra Norveç’in ikinci büyük şehri kendisi. Şirin mi şirin bir kuzey kasabası. Norveç’in doğal güzelliklerini keşfetmek için buraya gelmeniz şart. Zira Bergen’i popüler bir turist destinasyonu yapan şeylerden bir tanesi, fiyortlara gitmek için buradan geçmek zorunda olmanız. Cruise gemilerinin istikameti de genelde burası oluyor. Haliyle oldukça fazla turist alan bir şehir Bergen.

Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen

Bergen aynı zamanda Norveç’in en önemli kültürel merkezlerinden bir tanesi. Burada gerçekleşen Bergen International Festival, Nattjazz ve Bergenfest gibi festivaller muadilleri arasında uluslararası platformlarda da tanınan etkinlikler. Ayrıca, 1786’da kurulmuş olan Bergen Filarmoni Orkestrası dünyanın en eski orkestralarından bir tanesi. Bunun yanında, Kings of Convenience ve Röyksopp gibi severek dinlediğimiz gruplarının köklerinin de Bergen’e dayandığını söylemekte fayda var.

Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen
Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen

Bergen’e nasıl gidilir?

Bergen’e Avrupa’nın birçok yerinden uçakla ulaşmak mümkün. Ancak esas çekici ulaşım yönetimi kesinlikle Oslo’dan tren yolculuğu. Çünkü bu tren yolu dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olması ile tanınıyor. Doğaya doymak yaklaşık yedi saatlik bu tren yolculuğunda mümkün! Şehri gezerken ise toplu taşımaya pek ihtiyacınız olmayacak, hemen hemen her yer yürüme mesafesinde.

Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen

Bergen’de neler yapmalı?

  • Bryggen bölgesini ve oradaki üçgen çatılı eski evleri görün. Hansa Birliği tarafından inşa edilmiş bu evler Unesco Tarih Mirasları listesinde yer alıyor. Bunun dışında Bergen’in her tarafını kaplayan İskandinav stili evleri zaten göreceksiniz.
  • Ulriken dağına çıkın. O da olmazsa Bergen’in ünlü tepesi Floyen tepesine çıkın. Manzaralara hayran kalacaksınız! Floyen tepesine ulaşım teleferik ile sağlanabiliyor.
Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen
Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen
  • Balık Pazarı‘nda balık yemeden olmaz. Zaten burası çok çok ünlü ve gidince neden olduğunu anlayacaksınız, balinadan somona, havyardan adını duymadığınız envai çeşit balığa burada her şeyi bulmak mümkün. Tabii fiyatların epey tuzlu olduğunu belirtmekte fayda var
  • Torgalmenningen Meydanı‘nda dolaşın, şehrin sakinliğini ve dinginliğini içinize çekin, bir yerlerde oturup sokaktan geçenleri seyrederek huzur depolayın. Bergen’de bolca park da var, Festplassen’deki büyük havuzu görmeden burayı terk etmeyin.
  • Nordik ülkelerin en büyük sanat müzelerinden olan Bergen Sanat Müzesi’ni planınıza dahil edin.
Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen
  • Eh gelmişken tabii ki de fiyortları gezin. “Norway in a nutshell” isimli turlara katılabilirsiniz.
  • Yaz aylarında geldiyseniz, okyanus kıyısındaki plajları da ziyaret edin.
Norveç’in Yükselen Yıldızı: Bergen

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.