Norveç Kralı'ndan Açık Hava Partisi

Defne Taktak 02.09.2016

Siyasi değil yahu, bildiğimiz parti.

Norveç Kralı Harald ile Kraliçe Sonja, tahta çıkışlarının 25. yılını Kraliçe Parkı’nda düzenlenen bin 500 kişilik açık hava partisi ile kutladı.

Norveç Kralı'ndan Açık Hava Partisi

Norveç’in bütün vilayetlerinden 50 kişilik heyetlerle temsil edilen kutlamalara aralarında Norveç Başbakanı Erna Solberg’nin de bulunduğu çok sayıda davetli de katıldı. Açık hava partisinin başında teşekkür konuşması yapan Norveç Kralı konuşmasının büyük bölümünü farklılıkların birlikte yaşayıp var olması konusuna ayırdı.

Norveç Kralı Harald konuşmasında Norveç’in sadece dağlar, fiyordlar, kuzey ışıklarından ibaret olmadığını, her şeyden önce insanın önemli olduğunu belirterek ‘‘Benim anne ve babam da 110 yıl önce Danimarka ve İngiltere’den göç etmişler. Nereden geldiğimizi, hangi ulusa mensup olduğumuzu söyleyebilmek her zaman çok kolay değil. Evimiz dediğimiz şey kalbimizin olduğu yerdir. Belki de her zaman sınırların içine yerleştirilemez’’ diye konuştu.

Kral Harard en büyük dileğinin birbirlerini koruyup kollamak olduğunu, farlılıklara rağmen tek bir olduklarını belirterek ‘‘Norveçli aynı zamanda Afganistan’dan, Polonya’dan, İsveç’ten, Suriye’den, Somali’den göç edenlerdir. Norveçli Tanrıya, Allah’a ya da Tanrısızlığa inananlardır’’ diyerek konuşmasını bitirdi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.