Normal Doğum Zararlı Olabilir Mi?

Ece Soylu 18.07.2016

Sanılanın aksine, normal doğumun da birçok risk barındırdığı ortaya çıktı.

Şimdiye kadar sezaryen ile doğumun riskli olduğu ve mecbur kalınmadığı sürece tercih edilmemesi gerektiği yönünde bir algı edindik. Bu yargının oluşumunda doktorların ve toplumun payı da büyük elbette, çoğu doktor doğum öncesi herhangi bir anormallik görmüyorsa sezaryen seçeneğini hastasına sunmuyor bile. Halbuki, normal doğumun tıpkı sezaryende olduğu gibi birçok riski bulunuyor ve bu noktada her iki doğum şeklinin de tüm yönleriyle ebeveynlere aktarılıp seçim şansının sunulması gerekiyor.

Neredeyse hiçbir ülkede, doktorları tarafından sezaryenin riskleri konusunda uyarılan kadınların normal doğumun riskleri konusunda bilgilendirilmediğine dikkat çeken İngiliz jinekologlar; bu ay içerisinde gerçekleştirecekleri bir toplantıyla konunun yasalaşmasına ve doktorlara bu konuda sorumluluk yüklenmesine yönelik adımların atılmasını sağlamayı planlıyorlar. Aslında bu konunun İngiltere’de ilk gündeme gelişi, geçen yıl normal doğum sırasında oksijensiz kalması sonucu beyin hasarı gerçekleşen bir bebeğin davasına dayanıyor. Dava dosyasında belirtilenlere göre; doktor, annenin diyabetik durumu ve küçük pelvisinden kaynaklanabilecek olası komplikasyonları öngörmesine rağmen aileye herhangi bir uyarıda bulunmamış.

Normal Doğum Zararlı Olabilir Mi?
Kaynak: Pinterest

Peki, normal doğumun riskleri nelerdir?

Normal doğumun en büyük riski, doğum sırasındaki zorlanmalar sonucu oluşabilecek yırtıklardır. Her yaş grubunda görülmesi muhtemel olmakla birlikte, ileri yaşlarda oluşma riski artıyor. Bir diğer risk ise mesane sarkmasıdır, yine yaş ile birlikte görülme olasılığı artan bu durumda 20’li yaşlarda %10 oranındaki risk; 40’lı yaşlarda %20’lere çıkıyor. Mesanede meydana gelen bu sarkmalar ileriki dönemlerde idrar kaçırma problemine neden oluyor. Normal doğumun korkutan bir diğer yanı ise doğum zamanın tam olarak bilinememesi, özellikle şehirde yaşamını sürdüren aileler için hastaneye zamanında yetişememe endişesi yaratıyor. Ayrıca, doğum süresinin uzaması nedeniyle bebeğin oksijensiz kalma riski artıyor.

Tabii ki, normal doğumun bu riskleri yanında sezaryenin tehlike içermeyen bir seçenek olduğunu söyleyemeyiz. Her şeyden önce, ameliyat olmasından kaynaklanan ve narkozdan oluşabilecek tüm komplikasyonlar risk oluşturuyor. Bebek için çok fazla risk barındırmasa da, anne adayı için kanama olasılığı gibi birçok soruna yol açabilir. Kısacası, hem normal doğumun hem de sezaryenin olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Önceden gözlenen herhangi bir sağlık probleminin getirdiği bir zorunluluk olmadığı koşulda, her iki doğum şeklinin tüm yönleriyle ailelere aktarılıp seçim şansının sunulması en doğru uygulama olacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.