Nobel Barış Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

İnci Vardar 07.10.2016

Halkı kabul etmese de FARC ile barış anlaşması imzalamak için büyük bir adım adım Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Nobel Barış Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

Nobel Barış Ödülü'nün bu yılki sahibi belli oldu. Geçtiğimiz günlerde Kolombiya'da 52 yıldır süren savaşı bitireceğini yazdığımız ancak çabaları ülkede yapılan referandumla boşa çıkan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, 2016 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi oldu.

Juan Manuel Santos kimdir?

1991 yılında Cesar Gaviria döneminde Dış Ticaret Bakanı olan Juan Manuel Santos, 1992'de dört yıllık bir süre için Ticaret ve Kalkınma VII Birleşmiş Milletler Konferansı Başkanı olarak atandı. Maliye Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak da görev yapan Santos, 20 Haziran 2010 seçimlerinde ikinci turdan sonra Kolombiya Devlet Başkanı seçildi.

FARC (Devrimci Silahlı Kolombiya Kuvvetleri / Revolutionary Armed Forces of Colombia) ile ülkede 52 yıldır süren savaşı bitirmek ve silahları bırakmak üzere bir anlaşma öne süren Santos'un planı, ülkede yapılan referandum sonucunda çok küçük bir farkla reddedildi. Yine de yıllardır gösterdiği büyük çabadan dolayı 2016 Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Santos, barış konusunda şu sözleri söylemişti:

"Savaşmak popüler bir iştir. İnsanların desteğini görür. Ben de bunu yaptım, hem de çok iyi yaptım. Savaşı yönettim ve sonuç aldım. Ancak barış yapmak, savaşmaktan daha önemli ve daha zordur. Barışın politik maliyeti de var... Affetmek daha zor ama daha önemlidir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.